Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Samozapłon", czyli polskie malarstwo w bielskiej galerii

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Prace 12 artystów zaprezentował na wystawie kuratorskiej "Samozapłon"
w Galerii Bielskiej BWA Michał Suchora. Autor wybrał obrazy tak, aby na ich tle ukazać
najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym. Wernisaż odbył się w
piątek.

Biała (PAP) - Prace 12 artystów zaprezentował na wystawie kuratorskiej "Samozapłon" w Galerii Bielskiej BWA Michał Suchora. Autor wybrał obrazy tak, aby na ich tle ukazać najistotniejsze zjawiska i tendencje w polskim malarstwie współczesnym. Wernisaż odbył się w piątek.

"Narrację wystawy +Samozapłon" można odczytywać na dwa sposoby. Z jednej strony to afirmacja bogactwa i zróżnicowania współczesnej sceny artystycznej, z drugiej zaś to +kapitulacja+ kuratora postawionego przed zadaniem ogarnięcia całości aktualnych zjawisk w polskim malarstwie. +Samozapłon+ jest próbą spojrzenia na sztukę przez pryzmat artysty, a nie nadbudowanej nad sztuką teorii" - zaznaczył Michał Suchora.

Kurator zastrzegł, że narracja ekspozycji jest o tyle spójna, o ile wewnętrznie spójnym nazwać można współczesne malarstwo. Spoiwem jest w niej wybór artystów. Do udziału Suchora zaprosił: Adama Adacha, Annę Baumgart, Agnieszkę Brzeżańską, Jarosława Flicińskiego, Justynę Kisielewską, Piotra C. Kowalskiego i Joannę Janiak, Tomasza Kowalskiego, Marzenę Nowak, Katarzynę Przezwańską, Zbigniewa Rogalskiego oraz Małgorzatę Szymankiewicz.

Według Suchory, w pracowniach wybranych do udziału w wystawie dokonuje się "samozapłon". "Tlenem niezbędnym do wywołania samozapłonu jest otaczająca rzeczywistość. Dalej działa już to, czego nikt nigdy do końca nie wyjaśnił - geniusz artysty. To dzięki niemu zachodzi deformacja, zniekształcenie świata; tak powstaje dzieło sztuki" - ocenił.

Zdaniem dyrektora Galerii Bielskiej BWA, Agaty Smalcerz, wystawa nie jest próbą wyłonienia dominującej tendencji we współczesnym malarstwie polskim. "Kurator wręcz dystansuje się od samego pojęcia +malarstwa+ będącego konstruktem myślowym, abstraktem, a skupia się na malarzach - bytach realnych. Uznając brak punktu odniesienia dla współczesnej sztuki, wybiera do wystawy kilka postaw artystycznych, które przez swoją odmienność i nieortodoksyjność w podejściu do tworzywa stają się ciekawym spojrzeniem na żywotność tego najstarszego medium" - wyjaśniła.

Wystawę będzie można oglądać do 18 listopada.

Suchora, aby zorganizować wystawę, zwyciężył w konkursie BWA dla kuratorów. Galeria organizuje go co dwa lata, na przemian z konkursem otwartym dla artystów malarzy - Biennale Malarstwa "Bielska Jesień". Dotychczas odbyło się sześć wystaw zrealizowanych przez kuratorów: Bożenę Czubak ("Pomiędzy estetyką a metafizyką", 2000), Adama Szymczyka ("Zawody malarskie", 2001), duet ex-girls: Magdalenę Ujmę i Joannę Zielińską ("Piękno, czyli efekty malarskie", 2004), Jarosława Lubiaka i Kamila Kuskowskiego ("Obrazy jak malowane", 2006), Agnieszkę Żechowską ("Iluzja jako źródło cierpień", 2008) oraz Agatę Smalcerz ("50 obrazów", 2010, poza konkursem)

Michał Suchora urodził się w 1984 roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z Foundation Balthus, Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, galerią lokal_30 i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia. Jest współautorem takich wystaw jak "Skontrum" (MNW Królikarnia, Warszawa 2011) czy "Nowy porządek" (Art Stations, Poznań 2011). Wraz z Justyną Kowalską i Tomaszem Platą prowadzi prywatną galerię BWA Warszawa. (PAP)

szf/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)