Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wystawa "Trzy wymiary mamy" w Fotoplastikonie Warszawskim

0
Podziel się

Pochodzące sprzed stu lat oraz współczesne trójwymiarowe fotografie
prezentujące portrety warszawskich mam z dziećmi znalazły się na wystawie "Trzy wymiary mamy"
czynnej od środy w Fotoplastikonie Warszawskim.

bEgSEaMR

Pochodzące sprzed stu lat oraz współczesne trójwymiarowe fotografie prezentujące portrety warszawskich mam z dziećmi znalazły się na wystawie "Trzy wymiary mamy" czynnej od środy w Fotoplastikonie Warszawskim.

Jak podkreślają organizatorzy, celem wystawy jest pokazanie wielu oblicz nie tylko współczesnych mam. Na ekspozycji znalazły się archiwalne fotografie sprzed stu lat, na których możemy zobaczyć matki i rodziny z dziećmi. Na zdjęciach widać np. stylowo ubraną mamę z dwójką małych dzieci na lodowisku, rodzinę jedzącą obiad, ubrane w mundurki rodzeństwo z opiekunem w warszawskich Łazienkach czy dziewczynkę z lalką na tle kosztownej, zabytkowej szafy.

Fotografie sprzed stu lat zostały zestawione ze zdjęciami współczesnych mam i ich pociech. "Autorami współczesnych zdjęć są Maciej Szal i Krzysztof Gajewski, którzy zaprosili przed obiektyw około 30 zarówno przyszłych mam, jak i te już wychowujące dzieci. Na fotografiach możemy zobaczyć, jak łączą pracę z macierzyństwem. Znalazła się więc na nich mama z dzieckiem w pracowni malarskiej, przy pracy na komputerze, w metrze, w przejściu podziemnym, podczas zabawy, spaceru po parku i przy czytaniu bajek" - opowiadała PAP w środę Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, które przygotowało wystawę.

bEgSEaMT

Tłem dla wszystkich prezentowanych zdjęć jest codzienne życie stolicy, zarówno tej dawnej, sprzed stulecia, jak i obecnej - ulice, parki, place zabaw czy wreszcie wnętrza domów.

Ekspozycja inauguruje nowy projekt Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Warszawianki", który potrwa przez cały czerwiec. W jego ramach zaplanowano różnego typu spotkania, których celem ma być nakreślenie portretu dzisiejszej mieszkanki stolicy, a także zmierzenie się ze związanymi z nim stereotypami. Jak zaznaczają organizatorzy, spotkania mają być także próbą zarysowania problemów, z jakimi kobiety mierzą się na co dzień oraz znalezienia dla nich rozwiązań. Pierwszą odsłoną projektu jest cykl spotkań "Mama w Warszawie" prowadzonych m.in. przez redaktor Zuzannę Ziomecką z pisma GaGa oraz pisarkę Sylwię Chutnik z Fundacji MaMa.

Wystawa "Trzy wymiary mamy" będzie dostępna dla zwiedzających do 9 czerwca. (PAP)

akn/ abe/ mow/

bEgSEaNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)