Notowania

wiadomości
13.12.2013 16:56

Wystawa wadowickiego Muzeum Jana Pawła II w siedzibie UNESCO

Wystawę czasową "Jan Paweł II: człowiek i kultura" zaprezentuje w grudniu w siedzibie UNESCO w Paryżu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach - poinformowała w piątek Maria Budzińska z biura prasowego wadowickiej placówki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wystawę czasową "Jan Paweł II: człowiek i kultura" zaprezentuje w grudniu w siedzibie UNESCO w Paryżu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach - poinformowała w piątek Maria Budzińska z biura prasowego wadowickiej placówki.

Ekspozycja porusza kwestie kultury i wychowania w życiu narodów. Składa się z plansz, na których znalazły się fragmenty przemówienia wygłoszonego przez papieża 2 czerwca 1980 roku w siedzibie UNESCO do ponad stu ambasadorów państw zrzeszonych w tej organizacji.

Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci" wspominał, że przemówienie było "zwyczajnym świadectwem człowieka, który na podstawie własnego doświadczenia dawał wyraz temu, czym była kultura w dziejach jego narodu i czym ta kultura jest w dziejach wszystkich narodów".

Wystawa zilustrowana jest fotografiami pochodzącymi z archiwów Muzeum w Wadowicach oraz kurii metropolitalnej w Krakowie. Powstały w różnych okresach, począwszy od dzieciństwa - zdjęcia rodzinne i szkolne, przez czas posługi biskupiej i kardynalskiej, aż po wykonane krótko przed śmiercią.

"Można będzie również obejrzeć etiudę filmową, której narracją będzie refleksja papieża Jana Pawła II, () w której () usiłował odnaleźć korzenie tego, co teraz dokonuje się w świecie, aby dać współczesnym, poszczególnym osobom i całym narodom, możliwość obudzenia w sobie, poprzez uważny powrót do +pamięci+, żywego poczucia własnej +tożsamości+" - powiedziała Maria Budzińska.

Wystawa otwarta zostanie w najbliższy poniedziałek. Zwiedzać ją będzie można do przyszłego piątku. Inicjatywę wsparły między innymi polski resort kultury oraz ambasada RP w Paryżu.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi. Od 2010 roku muzeum jest w przebudowie. Otwarcie zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. (PAP)

szf/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz