Notowania

wiadomości
17.12.2013 18:37

Wywiad wzmocni nadzór nad centrum analiz firmy Huawei w W. Brytanii

Rząd brytyjski postanowił wzmocnić kontrolę nad centrum analiz chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, współpracującej z British Telecom, powierzając nadzór agencji wywiadu elektronicznego GCHQ - poinformował we wtorek premier W. Brytanii David Cameron.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd brytyjski postanowił wzmocnić kontrolę nad centrum analiz chińskiej firmy telekomunikacyjnej Huawei, współpracującej z British Telecom, powierzając nadzór agencji wywiadu elektronicznego GCHQ - poinformował we wtorek premier W. Brytanii David Cameron.

Komisja Izby Gmin ds. wywiadu i bezpieczeństwa wezwała w czerwcu gabinet Camerona, by podjął bardziej energiczne kroki mające na celu zapobieganie ewentualnemu ryzyku jakie niesie z sobą współpraca Huawei z firmą BT, która kontroluje większość sieci telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii.

Według parlamentarnej komisji działalność Huawei nie została "dostatecznie dobrze przeanalizowana", gdy w roku 2005 chiński gigant zaczął zdobywać pozycję na brytyjskim rynku dzięki kontraktom z BT.

Rząd Camerona zapowiedział w lipcu, że przeprowadzi ponowne badanie wszelkich zabezpieczeń sieci telekomunikacyjnych w kraju. Analiza ta miała wykluczyć ewentualne zagrożenie, jakie stanowi obecność na brytyjskim rynku chińskiego giganta.

Badanie to zostało zakończone i we wtorek Cameron poinformował parlament w pisemnym komunikacie, że głównym wnioskiem jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego "jest to, iż nadzór nad centrum analiz cyberbezpieczeństwa Huawei (HCSEC) musi zostać wzmocniony, a główną rolę ma (w tym) odegrać GCHQ". Rządowa agencja wywiadu elektronicznego będzie też miała decydujące zdanie w sprawie "przyszłych nominacji menedżerów tego centrum".

Huawei zgodziło się w 2010 roku zainwestować w centrum analiz cyberbezpieczeństwa, znane jako The Cell (Komórka), które ma za zadanie badać ewentualne słabe strony software'u i hardware'u dostarczanego przez koncern, by upewnić BT, że jej sieć nie jest narażona na ataki hakerów i cyberszpiegostwo.

Brytyjską komisję parlamentarną zaniepokoił też fakt, że HCSEC jest finansowane przez samą firmę Huawei i zarządzane przez jej pracowników.

Obawy Brytyjczyków, a także Amerykanów, budzą powiązania Huawei z chińskim rządem. Jak napisała na początku grudnia agencja Bloomberg, zależność ta oraz zagrożenie cyberszpiegostwem, jakie może wynikać ze współpracy z Huawei sprawiła, że USA zablokowały ekspansję chińskiego koncernu na amerykańskim rynku.

Według raportu przedstawionego w 2012 roku przez komisję ds. wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Huawei i jego konkurent ZTE Corp. umożliwiają chińskim służbom wywiadowczym szpiegowanie i włamywanie się do systemów telekomunikacyjnych.

Na początku grudnia komisja ds. wywiadu i komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów ostrzegły nawet, że planowane przez rząd w Seulu przyznanie Huawei kontraktu na rozbudowę południowokoreańskiej sieci telekomunikacyjnej stanowi "zagrożenie dla bezpieczeństwa sojuszu USA z Koreą Płd." - napisał Bloomberg.

Huawei została założona przez byłego chińskiego inżyniera wojskowego i urosła do rangi lidera na rynku zaawansowanych technologii i usług telekomunikacyjnych. Kongres USA zażądał w 2012 roku, by koncern ten został wykluczony z przetargów publicznych. Uznano, że sprzęt, który dostarcza może być wykorzystany do działań wywiadowczych na rzecz Pekinu. Chiński koncern zaprzecza i oskarża USA o protekcjonizm.

Wcześniej władze Australii zakazały Huawei ubiegania się o kontrakt na budowę infrastruktury w ramach krajowego programu internetu szerokopasmowego, obawiając się, że może to grozić cyberatakami. (PAP)

fit/ ap/

15314278 15314542 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz