Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

X Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski na półmetku

0
Podziel się:

Jeszcze pięć spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych w ramach
trwającego od soboty w Radomiu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W piątek
festiwalowe jury ogłosi, kto jest zdobywcą Grand Prix.

Jeszcze pięć spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych w ramach trwającego od soboty w Radomiu X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W piątek festiwalowe jury ogłosi, kto jest zdobywcą Grand Prix.

W środę zaprezentowane zostaną dwa spektakle. Będzie to "Zbrodnia z premedytacją" (reż. Izabella Cywińska) w wykonaniu aktorów Teatru Polonia w Warszawie oraz przedstawienie "Czekając na Nobla" (reż. Ewa Kraska) francuskiego teatru - Compagnie ITEK z Reims.

Przedstawienie z Francji opowiada o ostatnichostatnich latach życia Gombrowicza. Spektakl powstał na podstawie wspomnień przekazanych autorce przez wdowę po Gombrowiczu - Ritę Gombrowicz oraz dzieł pisarza (głównie wybranych fragmentów "Dziennika").

W czwartek widzowie zobaczą "Ślub" (reż. Aleksandr Januszkiewicz) - spektakl lalkowy teatru z Mińska (Białoruś). Na zakończenie festiwalu pokazane zostaną dwa spektakle: "Detr s de la Forma", na podst. "Ferdydurke" (reż. Alfredo Martin), w wyk. teatru z Buenos Aires (Argentyna) oraz "Dzienniki" (scen. i reż. Mikołaj Grabowski) Teatru IMKA z Warszawy.

O Grand Prix X Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego walczy dziesięć teatrów z Polski oraz z Francji, Niemiec, Białorusi i Argentyny. Poza konkursem swoje spektakle prezentują też szkoły teatralne z Krakowa, Londynu i Białegostoku.

Na czwartek zaplanowano też spotkanie pod hasłem "Dlaczego Gombrowicz nie chodził do teatru?" - z udziałem Rity Gombrowicz oraz krytyków teatralnych: Wojciecha Majcherka oraz Jacka Wakara. Spotkanie odbędzie się w ramach III Pikniku Gombrowiczowskiego, zorganizowanego przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia.

Patronat nad X Międzynarodowym Festiwalem Gombrowiczowskim objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Festiwal nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W podradomskiej Wsoli znajduje się pałacyk, który kiedyś należał do Jerzego Gombrowicza, starszego brata pisarza, gdzie Gombrowicz spędzał wakacje; obecnie mieści się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza. Znawcy jego twórczości twierdzą, że w tym miejscu powstał zarys "Ferdydurke".

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista.

Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Zagadnienia intelektualno-artystyczne oraz informacje biograficzne przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969".

Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 r. we Francji.(PAP)

ilp/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.