Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

XI Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

0
Podziel się:

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty,
wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu
na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje to niektóre atrakcje zaplanowane podczas nadchodzącego weekendu na polskim Wybrzeżu z okazji obchodzonego w niedzielę X Międzynarodowego Dnia Latarń Morskich.

Bogaty program przygotowano w Świnoujściu, gdzie stoi najwyższa polska latarnia morska i jedna z najwyższych na świecie.

Imprezę w Świnoujściu rozpocznie w sobotę tradycyjny korowód Neptuna. "Neptun, którzy w asyście swojej świty ze szczurów lądowych będzie robił prawdziwe wilki morskie" - opowiada Barbara Jurewicz, świnoujska latarniczka.

"Chrzest morski jest tradycyjnym elementem naszej imprezy i cieszy się olbrzymim powodzeniem" - dodaje.8 Flotylla Obrony Wybrzeża udostępniła w tym dniu jeden ze swoich okrętów do zwiedzania. Jednostka zacumuje niedaleko latarni.

W programie Dnia Latarń przewidziano też w sobotę Mistrzostwa w Biegu Wspinaczkowym na Latarnię Morską w Świnoujściu. W ubiegłym roku najlepszy zawodnik wbiegł na sam szczyt latarni w ciągu jednej minuty i 48 sekund.

Atrakcją ma być możliwość podziwiania w sobotę zachodu słońca ze szczytu latarni punktualnie o godzinie 20.04.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich obchodzony jest także w innych latarniach polskiego Wybrzeża. Np. w Gąskach, gdzie latarnia w tym roku obchodzi swoje 135 urodziny, w sobotę zaplanowano m.in. piknik i prezentację multimedialną o historii tamtejszej latarni.

W niedzielę świętować będzie latarnia w Niechorzu. Latarnia cały dzień będzie udostępniona za darmo. Zaplanowano także nocne zwiedzanie latarni, koncert zespołu szantowego i zabawy rekreacyjne.

W godzinach od 21.00 do 24.00 będzie można zwiedzać w sobotę także latarnie w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Na polskim Wybrzeżu stoi 15 latarń morskich.

Latarnia morska (bliza, baka, far, faros, torma) to stały znak nawigacyjny w postaci wieży, z umieszczonym na wierzchołku światłem o dużym natężeniu, zasięgu od kilku do kilkudziesięciu mil morskich i znanej charakterystyce światła, nie powtarzającej się w promieniu wielu mil morskich. Buduje się je na brzegach morskich, na wyspach, czasem bezpośrednio na dnie morskim.

W nocy latarnie morskie są identyfikowane na podstawie charakterystyki światła, która jest dokładnie opisana w tzw. locjach i spisach świateł, w dzień natomiast, na podstawie wyglądu tj. kształtu, konstrukcji, koloru wieży.

Źródło światła latarni morskiej umieszczone jest w wieńczącej wieżę przeszklonej kopule (jest to tzw. laterna) i zasilane teraz energią elektryczną. Dawniej używano innych źródeł światła np. drewna, węgla, nafty, oleju, gazu, smoły (np. latarnia morska na Helu była kiedyś opalana węglem i smołą).

M.in. dzięki latarniom można określać pozycję statku na wodach przybrzeżnych.

Najstarszymi znanymi latarniami morskimi były ognie płonące na specjalnych kolumnach w pobliżu wejścia do portu w Pireusie (IV wiek p.n.e.). Spośród znanych około dwudziestu latarni morskich w starożytności najsłynniejszymi były: latarnia na wyspie Faros u wejścia do Aleksandrii (zniszczona przez trzęsienie ziemi w XIV w.) i latarnia mająca postać posągu Heliosa na wyspie Rodos (III w. p.n.e.).

Najstarsze latarnie morskie w Europie zachodniej zostały zbudowane przez Rzymian w Dover, Boulogne i Ostii w I wieku n.e. Od początku XIX w., już na wszystkich ważnych szlakach żeglugowych widoczne były światła latarń morskich. Obecnie na świecie jest ich kilka tysięcy. Na polskim wybrzeżu znajduje się piętnaście czynnych latarń morskich.

Rokrocznie, w trzecią niedzielę sierpnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto jest obchodzone od 2001 roku. (PAP)

epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)