Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XIII LO w Szczecinie nadal najlepsze w Polsce

0
Podziel się:

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie po raz siódmy z rzędu zajęło
pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009, przygotowanym przez
miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Wyniki ogłoszono w czwartek w
Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie po raz siódmy z rzędu zajęło pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009, przygotowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Wyniki ogłoszono w czwartek w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Dyrektor "Trzynastki" poseł PO Cezary Urban, pytany jak szkole co roku udaje się wygrać ranking, powiedział, że po prostu wszyscy robią swoje. "Tu się nic nie zmienia. Robimy to, co do nas należy, czego od nas oczekują uczniowie i ich rodzice" - zaznaczył. Dodał, że recepta na sukces jest cały czas niezmienna: to nauczyciele, który mają pasję, lubią młodzież oraz pracowici uczniowie, niekoniecznie muszą być najzdolniejsi.

Uczeń XIII LO Konrad Mądliński, laureat olimpiady wiedzy o przedsiębiorczości, powiedział dziennikarzom, że jego sukces to duża zasługa szkoły. "Trafiłem na świetnego nauczyciela, świetnego pedagoga i świetnego człowieka przy tym" - powiedział. Dodał, że pomogły mu także zajęcia na Uniwersytecie Szczecińskim, w których mógł uczestniczyć.

Na drugim miejscu w rankingu znalazło się Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ubiegłym roku szkoła ta była na piątym miejscu), a na trzecim - XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu (w poprzednim rankingu na miejscu drugim).

Na czwartym miejscu jest III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na piątym - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły: I LO im. Mikołaja Kopernika W Łodzi, VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Społeczne LO w Żarach i II LO im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Dziesiątkę najlepszych zamknęło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Obecny na uroczystości wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski wspomniał, że jak sam był uczniem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, jego nauczyciel chemii miał swój jubileusz - setnego ucznia laureata olimpiady. "Dostał tylko trzy goździki. Dobrze, że to się zmienia" - zaznaczył. "Jeśli ktoś pracuje tak ciężko, to warto powiedzieć: robicie dobrą robotę (...) Chwalić trzeba i tych, którzy pracują z najzdolniejszymi, i tych, którzy pracują z uczniami, którzy mają różne ograniczenia w dostępie do nauki" - powiedział Stanowski.

Podstawowym kryterium, według którego przygotowano ranking szkół, były sukcesy ich uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Zwycięskie XIII LO w Szczecinie miało w roku szkolnym 2008/2009 24 laureatów i 38 finalistów olimpiad z 22 przedmiotów. Przy ocenie szkół brano też pod uwagę liczbę uczniów w danej szkole, stąd LO im. Witkowskiego, choć ma więcej olimpijczyków niż zwycięska "Trzynastka" (30 laureatów i 44 finalistów), znalazło się w rankingu niżej. W XIII LO uczy się prawie 340 uczniów, a w "Witkowskim" - ponad 930.

Krakowskie V LO jako szkoła, która miała najwięcej olimpijczyków, otrzymała specjalną nagrodę od rektora Akademii Leona Koźmińskiego prof. Andrzeja Koźmińskiego.

Z kolei specjalną nagrodę dla najlepszej szkoły olimpijskiej znajdującej się na wsi lub w miejscowości liczącej do 5 tys. mieszkańców przyznało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Trafiła ona do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie (woj. łódzkie).

Dyrektor szkoły Zofia Wawrzyńczak dziękując za to wyróżnienie, powiedziała, że jest to szczególny dzień dla jej szkoły, gdyż obchodzi ona w czwartek 80. rocznicę powstania - pierwszych uczniów ówczesna Żeńska Szkoła Rolnicza przyjęła właśnie 14 stycznia 1930 r.

Zespół Szkół w Zduńskiej Dąbrowie zajął w rankingu 92. miejsce; w ubiegłym roku szkolnym miał 5 laureatów olimpiady i dwóch finalistów.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych ogłoszony został po raz dwunasty. Uwzględniono w nim 428 szkół ponadgimnazjalnych, które w roku szkolnym miały co najmniej dwóch laureatów lub finalistów olimpiady przedmiotowej lub zawodowej; takich olimpiad jest 35. Jak poinformował przewodniczący kapituły rankingu prof. Tomasz Borecki, były rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, szkół mających w ubiegłym roku szkolnym jednego laureata lub finalistę olimpiady było 386. (PAP)

dsr/ ls/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)