Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XIV Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" - od 10 marca

0
Podziel się:

#
dochodzą szersze informacje o festiwalu
#

# dochodzą szersze informacje o festiwalu #

15.02. Katowice (PAP) - Spektakle Barbary Wysockiej, Weroniki Szczawińskiej, Marcina Libera, Wojtka Klemma, Michała Zadary i Moniki Strzępki zmierzą się w tegorocznym konkursie Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Czternasta edycja imprezy odbędzie się od 10 do 18 marca.

Szczegóły programu organizatorzy przedstawili podczas środowej konferencji prasowej w katowickim Archibarze, który w marcu - podobnie jak w ub. roku - będzie pełnił funkcję klubu festiwalowego.

"Choć nie jest to jubileuszowa piętnastka ani feralna trzynastka, to jest festiwal, na którym chcielibyśmy, żeby - tak jak co roku - odbyła się konfrontacja najciekawszych naszym zdaniem interpretacji reżyserskich we współczesnym teatrze" - mówił o XIV edycji festiwalu jego dyrektor artystyczny Jacek Sieradzki.

Co roku komisja kwalifikacyjna "Interpretacji" wybiera pięć przedstawień konkursowych z całej Polski zrealizowanych przez twórców, od których debiutu nie minęło więcej niż 15 lat i których premiery odbyły się nie wcześniej niż w ub. sezonie teatralnym. Dodatkowo komisja dziennikarzy i obserwatorów życia teatralnego w woj. śląskim zgłasza do konkursu spektakl reprezentujący ten region.

Przedstawiając tegoroczny program Sieradzki zaznaczył, że twórcy, którzy wystartują w tym roku w konkursie, są już znani festiwalowej publiczności. "Niektórzy byli tu rok temu, inni pięć lat temu. Warto zobaczyć, jak okrzepli, jak dojrzeli i jak wchodzą w bardzo istotne, może decydujące miejsce na polskiej scenie teatralnej" - wskazał dyrektor artystyczny imprezy.

Decyzją komisji, która wybierała spośród 39 zgłoszeń, do Katowic przyjadą w tym roku: Barbara Wysocka ze spektaklem "Lenz" przygotowanym w Teatrze Narodowym w Warszawie, Weronika Szczawińska z "Jak być kochaną" Bałtyckiego Teatru im. Słowackiego w Koszalinie, Marcin Liber z "III furiami" Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy, Wojtek Klemm z "Judytą" Teatru Współczesnego w Szczecinie, Michał Zadara z "Wielkim Gatsbym" Teatru Polskiego im. Konieczki w Bydgoszczy. Z woj. śląskiego w konkursie wystartuje Monika Strzępka z "Położnicami szpitala św. Zofii" Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Sieradzki żałował, że nie udało włączyć do konkursowego grona Krzysztofa Garbaczewskiego; wyjaśnił, że spektakl Teatru Nowego w Warszawie przekroczył "możliwości techniczne i finansowe" organizatorów.

Ubiegłoroczną nowością imprezy były dwa składy jury: obok pięciu wybitnych postaci współczesnej kultury teatralnej o przyznaniu własnej nagrody decydowało także pięciu widzów. "Społeczne jury" wyłoniono przez komisję rekrutacyjną na podstawie castingu. W tym roku rozwiązanie to powtórzono - w "społecznym jury" chciało zasiąść 29 osób.

Jurorzy głównego konkursu mają do dyspozycji pięć sakiewek o zawartości 10 tys. zł każda. W tym roku - zgodnie z własną oceną i uzasadnieniem - dysponować nimi będą: reżyserka Izabela Cywińska, kompozytor Zygmunt Konieczny, scenografka Justyna Łagowska, szef lubelskiego Teatru Provisorium Janusz Opryński i aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu Ewa Skibińska.

Reżyser, który otrzyma co najmniej trzy sakiewki, zdobędzie główną nagrodę festiwalu - statuetkę "Laur Konrada", upamiętniającą wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Podczas festiwalu swojego laureata wyłonią także widzowie w konkursie publiczności - otrzyma on 10 tys. zł ufundowane przez marszałka woj. śląskiego.

Prologiem festiwalu będą pokazane 18 i 19 lutego dwie inscenizacje "Dziadów" przygotowane przez Krzysztofa Babickiego w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach i przez Pawła Wodzińskiego w Teatrze Polskim im. Konieczki w Bydgoszczy.

Spektaklami mistrzowskimi, które rozpoczną i zakończą zasadniczy trzon "Interpretacji", będą: "Pan Tadeusz" Mikołaja Grabowskiego z Narodowego Starego Teatru im. Modrzejewskiej w Krakowie oraz "Bracia Karamazow" Janusza Opryńskiego z Teatru Provisorium w Lublinie.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano spektakle: "Hamleta" Radosława Rychlika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach, "A ja, Hanna" według Trenów Jana Kochanowskiego Tomasz Hynka z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu, "Leningrad" Łukasza Czuja z Centrum Sztuki Impart oraz "Chór Kobiet. Projekt II: Magnificat" Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie i warsztaty teatralne prowadzone przez Martę Górnicką.

Scenami tegorocznych "Interpretacji" będą: Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach, studio Telewizji Polskiej Katowice oraz Teatr Rozrywki w Chorzowie. (PAP)

mtb/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)