Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XVII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży poświęcona wolontariatowi

0
Podziel się:

XVII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, który - jak co roku - zebrał się w
Dniu Dziecka, została poświęcona rozwojowi wolontariatu i aktywności społecznej wśród młodzieży.

XVII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, który - jak co roku - zebrał się w Dniu Dziecka, została poświęcona rozwojowi wolontariatu i aktywności społecznej wśród młodzieży.

"Dzisiaj jesteście tutaj nie po to, żeby słuchać, ale żeby do nas mówić. Cieszę się, że tylu z was interesuje się polityką, że to jest rzecz, która was fascynuje i interesuje. Wiem, że umiecie być dociekliwi, oceniacie politykę, polityków. Ale mam nadzieję, że tak jak my, staracie się w polskiej polityce dostrzegać wartość. Wszyscy musimy doceniać demokrację, doceniać osiągnięcia tych ostatnich 20 lat. Jestem przekonany, że mimo krytycznych często ocen, wszyscy szanujemy zdobycze polskiej demokracji. Jeszcze raz chciałbym wam podziękować, że tutaj przyjechaliście z całego kraju i że czujecie się odpowiedzialni za to, jak Polska wygląda dzisiaj i jak będzie wyglądać jutro, bo przecież to zależy przede wszystkim od was" - mówił podczas rozpoczęcia obrad marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Obecna na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży minister edukacji narodowej Katarzyna Hall zaznaczyła, że bardzo się cieszy z podtrzymywania tradycji jego zwoływania, która daje młodym ludziom okazję "przymierzyć się do zasiadania w ławach poselskich". "Wiodącym tematem dzisiejszych obrad jest wolontariat. To nie jest przypadkowe, ponieważ rok 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu. Unia chce zwracać uwagę na zaangażowanie młodzieży, na aktywność i mobilność. Do tych rozważań nad rolą wolontariatu chciałabym jeszcze dodać fakt, jak wiele sami młodzi ludzie mogą zyskać dzięki działalności wolontariackiej" - powiedziała Hall.

Przypomniała również, że trwający rok szkolny został przez nią ogłoszony rokiem odkrywania talentów, a jedną z możliwych form aktywności jest właśnie wolontariat. "Chodzi tu bowiem o zwracanie uwagi nie tylko na pojedyncze talenty, ale także na te postawy chęci niesienia pomocy, takiego nastawienia na innych, podzielenia się tym, co mamy w sobie najlepszego. Możemy to czynić poprzez pomoc dzieciom, osobom chorym czy starszym, poświęcenie im swojego czasu czy dzieleniem się na przykład własnymi umiejętnościami" - dodała minister edukacji narodowej.

Sejm Dzieci i Młodzieży przyjął specjalną uchwałę na temat wolontariatu, w której podkreślono, że działalność społeczna i wolontariacka podejmowana przez młodych ludzi jest jednym z kluczowych elementów ich rozwoju obywatelskiego. "Tego typu działania nie tylko wprowadzają pozytywne skutki w najbliższym otoczeniu wolontariuszy, ale wpływają także na ich osobisty rozwój, zdobywanie nowych umiejętności i kształtowanie aktywnej postawy obywatelskiej. My posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży uważamy, że dla rozwoju wolontariatu młodych ludzi konieczne jest rozpowszechnianie wiedzy o możliwości działania, o tym, jaka powinna być rola wolontariuszy oraz o tym, jakiego wsparcia potrzebują aktywni społecznie młodzi ludzie" - głosi uchwała, której projekt odczytała młoda posłanka Justyna Świetlicka.

Młodzież apelowała również do szefowej resortu edukacji o wsparcie dla upowszechniania idei wolontariatu wśród młodzieży, o jak najszersze jej propagowanie oraz pomoc w uświadamianiu także osobom dorosłym, jak ważne i cenne dla młodych ludzi jest tego typu zaangażowanie.

Sejm Dzieci i Młodzieży, który od 1994 r. zbiera się w Dzień Dziecka, to nieformalny polski parlament, w którym zasiada młodzież z gimnazjów i szkół średnich. Uczniowie ubiegający się o mandat posła mieli w tym roku za zadanie przeprowadzić lokalne działania na zasadzie wolontariatu i wypromować je w swoich społecznościach. Następnie uczestnicy konkursu, do którego w tym roku zgłosiło się tysiąc dwuosobowych zespołów publikowali swoje prace projektowe na portalu edutuba.pl. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów zakwalifikowanych zostało 460 młodych parlamentarzystów. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach.(PAP)

akn/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)