Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XX Kaziuk wileński w Poznaniu

0
Podziel się:

Hejnały wileński i poznański rozpoczną w niedzielę na poznańskim Starym Rynku
XX Kaziuka wileńskiego. Tegoroczne obchody święta patrona Polski i Litwy św. Kazimierza potrwają
dwa dni, poświęcone będą m.in. Kazimierze Iłłakowiczównie w 30. rocznicę śmierci.

Hejnały wileński i poznański rozpoczną w niedzielę na poznańskim Starym Rynku XX Kaziuka wileńskiego. Tegoroczne obchody święta patrona Polski i Litwy św. Kazimierza potrwają dwa dni, poświęcone będą m.in. Kazimierze Iłłakowiczównie w 30. rocznicę śmierci.

Imprezę w Poznaniu organizuje Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które chce przybliżyć Wielkopolanom tradycję i historię Wileńszczyzny.

W niedzielę na Starym Rynku odbędzie się, trwający do wieczora, tradycyjny kiermasz. Poznaniacy zaopatrują się na nim w świąteczne palmy. Na straganach będzie też można kupić m.in. kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny. Zaplanowano też występy artystyczne w wykonaniu zespołów z Polski i Litwy. W Domu Polonii odbędzie się cykl prelekcji.

W trakcie imprezy wręczona zostanie nagroda Żurawina, przyznawana ludziom, którzy szczególnie zasłużyli się dla krzewienia kultury kresowej. Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Ryszard Liminowicz, w tym roku przypadnie ona litewskiemu eurodeputowanemu, przewodniczącemu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemarowi Tomaszewskiemu.

"Kiedy pytaliśmy na Litwie, komu przyznać to wyróżnienie, w pierwszej kolejności padało nazwisko Tomaszewski" - powiedział Liminowicz.

Wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Barbara Wachowicz i Andrzej Stelmachowski.

Drugi dzień wileńskiego święta w Poznaniu poświęcony będzie Kazimierze Iłłakowiczównie. W 30 rocznicę śmierci poetki w budynku urzędu wojewódzkiego otwarta zostanie dedykowana jej wystawa z cyklu Kresy w fotografii Wielkopolan "W poezji skamieniało - jest żywe".

Po mszy św. z udziałem chóru Poznańskie Słowiki i złożeniu kwiatów przy tablicy pamiątkowej poetki odbędzie się spotkanie Imieniny Pani Kazimiery.

Kaziuki to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.

Święty Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, w katedrze wileńskiej znajduje się jego sarkofag.

Kazimiera Iłłakowiczówna "Iłła" urodziła się w 1892 roku w Wilnie. Była poetką, prozaikiem, dramaturgiem i tłumaczką. Należała do wybitnych postaci życia literackiego Warszawy w dwudziestoleciu międzywojennym.

Od 1918 roku pracowała w MSZ, a od 1926 roku roku w Ministerstwie Spraw Wojskowych, gdzie była m.in. sekretarką Józefa Piłsudskiego; w 1936 roku powróciła do pracy w MSZ. W 1939 roku ewakuowała się do Rumunii. W 1947 roku wróciła do kraju i zamieszkała w Poznaniu. Zmarła w 1983 roku. (PAP)

rpo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)