Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 12:47

Z Rosji wydalono amerykańskiego dziennikarza

# Oświadczenie MSZ Rosji; dziennikarz ma zakaz wjazdu na 5 lat #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Oświadczenie MSZ Rosji; dziennikarz ma zakaz wjazdu na 5 lat #

14.01. Waszyngton (PAP/AFP,ITAR-TASS,AP) - Amerykański dziennikarz David Satter, pracujący w Rosji od 2003 r. dla Radia Wolna Europa, poinformował, że został wydalony z tego kraju w związku z pracą nad materiałem dotyczącym prounijnych manifestacji na Ukrainie, które trwają tam od 21 listopada.

Rosyjskie MSW oświadczyło, że dziennikarzowi odmówiono wizy wjazdowej do Federacji Rosyjskiej, ponieważ naruszył przepisy imigracyjne. Oznajmiło także, że dziennikarz otrzymał zakaz wjazdu do Rosji na pięć lat.

"Satter wjechał do Rosji 21 listopada 2013 roku. Po otrzymaniu w centrum prasowym MSZ akredytacji korespondenta Radia Wolna Europa ważnej na rok powinien był, zgodnie z obowiązującymi przepisami imigracyjnymi, bezzwłocznie pojawić się w urzędzie migracyjnym w Moskwie i otrzymać wizę wielokrotną" - oświadczyło MSZ. Według niego Satter pojawił się w urzędzie dopiero 26 listopada, co oznacza, że "od 22 do 26 listopada ten obywatel USA znajdował się na terytorium Rosji nielegalnie".

MSW podało też, że 29 listopada sąd rejonowy w Moskwie uznał, że Satter dopuścił się wykroczenia administracyjnego i nakazał mu opuścić Rosję, co ten uczynił 4 grudnia. Ministerstwo podkreśliło, że w sądzie dziennikarz przyznał się do winy.

Z kolei Satter w mailu wysłanym z Londynu poinformował: "Powiedziano mi, że według służb bezpieczeństwa moja obecność w Rosji jest niepożądana".

"Moje rzeczy są w Moskwie, gdzie mam mieszkanie. Ale bez pozwolenia na wjazd do kraju, nie mogę ich odzyskać. Chciałbym wrócić do Moskwy, by móc pracować, lecz nie mogę tego zrobić bez wizy" - dodał Satter.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Radia Wolna Europa Karisue Wyson, w grudniu dziennikarz dowiedział się, że jego wniosek wizowy został zaakceptowany, lecz przedstawiciel rosyjskiej ambasady w Kijowie powiedział mu, że jego obecność w Rosji jest niepożądana.

Problemy dziennikarza rozpoczęły się, gdy chciał wrócić do Rosji z Ukrainy, gdzie relacjonował trwające tam protesty zwolenników integracji z UE.

Satter zaczął pracować dla Radia Wolna Europa w Moskwie we wrześniu zeszłego roku. Jest autorem wielu publikacji i kilku książek o Rosji. W 1976 roku był moskiewskim korespondentem "Financial Times". "Znają mnie bardzo dobrze. Pisałem o Rosji i ZSRR przez niemal cztery dekady" - powiedział AP Satter.

Agencja AFP zwraca uwagę, że chodzi o jeden z pierwszych przypadków wydalenia zagranicznego dziennikarza z Rosji od zakończenia zimnej wojny. Ambasada USA w Moskwie została poinformowana o sprawie i wystosowała oficjalną notę protestacyjną - oświadczył szef Radia Wolna Europa Kevin Close.(PAP)

awl/ cyk/ ro/

15483905 15483156 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz