Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Z. Rybczyński podjął współpracę z Wytwórnią Filmów Fabularnych

0
Podziel się:

Stworzenie studiów produkcji wielowarstwowych obrazów 3D oraz powołanie
Europejskiego Centrum Edukacji Multimedialnej to główne cele projektu prowadzonego przez polskiego
zdobywcę Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego oraz wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych.

Stworzenie studiów produkcji wielowarstwowych obrazów 3D oraz powołanie Europejskiego Centrum Edukacji Multimedialnej to główne cele projektu prowadzonego przez polskiego zdobywcę Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego oraz wrocławską Wytwórnię Filmów Fabularnych.

Jak poinformował PAP dyrektor wrocławskiej WFF Robert Gawłowski, wytwórnia zawarła z Rybczyńskim porozumienie, na mocy którego rozpoczęto pracę związane z realizacją projektu "Wrocławskie Studia Technologii Wizualnych".

"Misją przedsięwzięcia jest stworzenie unikatowego w skali światowej edukacyjnego ośrodka badawczo-twórczego w dziedzinie multimediów" - powiedział Gawłowski. Dodał, że w wytwórni powstaną studia produkcji obrazów wielowarstwowych 3D oraz zostanie powołane Europejskie Centrum Edukacji Multimedialnej. "Instytucja będzie kształcić specjalistów w dziedzinie obrazów wielowarstwowych 3D oraz efektów specjalnych" - tłumaczył dyrektor.

Pierwsze prace, zmierzające do stworzenia Europejskiego Centrum Edukacji Multimedialnej, rozpoczną się w pierwszej połowie 2010 r. W ramach instytucji będą prowadzone specjalistyczne szkolenia i warsztaty dla młodych twórców filmowych.

Współpracę ze Zbigniewem Rybczyńskim i Wytwórnią Filmów Fabularnych zadeklarował również Ryszard Wełnowski - znany w świecie specjalista w zakresie nowoczesnych rozwiązań technologicznych dla kinematografii.

Jak podkreśla Gawłowski, projekt realizowany przez wytwórnię ma zarówno duże znaczenie dla polskiej kinematografii, jak i Wrocławia i Dolnego Śląska. Skorzystają z niego środowiska artystyczne Dolnego Śląska oraz wrocławskie uczelnie. "Przedsięwzięcie stwarza szansę rozwoju naukowego w dziedzinie nowych technologii multimedialnych, gdzie oprócz teorii liczy się doświadczenie i innowacyjność" - zwrócił uwagę dyrektor.

Realizacja projektu "Wrocławskie Studia Technologii Wizualnych" ma kosztować w pierwszych dwóch latach ok. 15 mln zł. Ponad połowa tej sumy pochodzi z programów operacyjnych Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Reszta to wkład własny m.in. wytwórni i Rybczyńskiego. W przyszłości pomysłodawcy projektu zamierzają ubiegać się również o dotacje ze środków europejskich.

Wrocławska Wytwórnia Filmów Fabularnych powstała 29 marca 1952 r. w części budynków przy Hali Stulecia. Początkowo funkcjonowała jako filia wytwórni łódzkiej, jednak po uchwale Rady Ministrów 1 stycznia 1954 r. stała się samodzielną instytucją.

Pierwszym filmem wyprodukowanym w WFF był obraz Marii Kaniewskiej "Niedaleko Warszawy". W wytwórni powstawały dzieła m.in. Andrzeja Wajdy - "Pokolenie" czy Popiół i diament", Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie", Wojciecha Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie", Tadeusza Konwickiego "Salto", a w 2007 r. "Nightwatching" Petera Greenawaya.

Przez 55 lat w wytwórni wyprodukowano 426 filmów, co daje 25 proc. wszystkich filmów nakręconych w Polsce po II wojnie światowej. W tym roku wytwórnia uroczyście obchodziła 55-lecie istnienia.

Zbigniew Rybczyński jest reżyserem filmów eksperymentalnych, operatorem i wykładowcą. Wszystkie swoje polskie filmy, łącznie z "Tangiem", za które jako pierwszy polski twórca otrzymał Oscara (1983), zrealizował w SE-MA-FORze w Łodzi. Po przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych tworzył prace techniką wideo i High Definition. Popularność i przydomek Big Zbig zdobył jako autor wideoklipów do muzyki m.in. Simple Minds, Micka Jaggera czy Johna Lennona oraz innowacyjnych filmów "Steps" (1986), "Czwarty wymiar" (1988), "Orkiestra" (1990) i "Kafka" (1992).

Oprócz Oscara, Rybczyński ma na swoim koncie liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. Emmy, The Golden Gate Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, nagrody Electronic Cinema Festival w Tokio i w Montreaux. W 2008 r. został uhonorowany medalem Gloria Artis nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

pdo/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)