Notowania

Zabójca Anny Politkowskiej zatrzymany?

Rustam Machmudow, którego Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa za zabójcę dziennikarki "Nowej Gaziety" jest w rękach policji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Rustam Machmudow, którego Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej uważa za zabójcę dziennikarki _ Nowej Gaziety _ Anny Politkowskiej, we wtorek został zatrzymany na terytorium Czeczenii, skąd pochodzi - poinformowało radio Echo Moskwy.

Rozgłośnia powołała się na Murada Musajewa, adwokata braci Rustama Machmudowa - Dżabraila i Ibrahima, oskarżanych o współudział w tej zbrodni.

Według Musajewa, Rustama Machmudowa zatrzymano w domu jego rodziców w rejonie Aczchoj-Martan, na południowy zachód od Groznego, stolicy republiki.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

W lutym roku 2009 Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie Politkowskiej i czwartego, którego łączono z tą sprawą.

Według aktu oskarżenia, Dżabrail i Ibrahim Machmudow pomogli zabójcy dotrzeć do Politkowskiej, a oficer milicji Siergiej Chadżikurbanow zapewnił mu wsparcie techniczne. Z morderstwem wiązany jest też oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Paweł Riaguzow. Wszyscy czterej utrzymują, że są niewinni.

W czerwcu 2009 roku Sąd Najwyższy Rosji uchylił ten werdykt i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. We wrześniu tego samego roku Sąd Najwyższy Rosji nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa Politkowskiej.

Trzeci z braci Machmudow - Rustam, uznany przez śledczych za faktycznego zabójcę, zdołał ukryć się za granicą. Uważano, że przebywa na terytorium Unii Europejskiej. Zleceniodawców mordu organy śledcze dotychczas nie zidentyfikowały.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t17055.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowski;wygral;z;rosja;w;strasburgu,251,0,841979.html) Chodorkowski wygrał z Rosją w Strasburgu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że Rosja naruszyła prawa byłego szefa Jukosu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/apeluja;do;kremla;chca;uczciwych;wyborow,213,0,841429.html) Apelują do Kremla. Chcą uczciwych wyborów Grupa znanych obrońców praw człowieka, twórców kultury i uczonych zaapelowała do władz o zagwarantowanie uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Rosji.
Tagi: zabójstwo anny politkowskiej, politkowska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz