Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zabrzańscy lekarze wszczepili hydrauliczną protezę prącia

0
Podziel się:

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia hydraulicznej trzyczęściowej
protezy prącia przeprowadzono pomyślnie w Zabrzu. To obecnie szczyt możliwości w zakresie leczenia
zaburzeń wzwodu - przekazali PAP we wtorek zabrzańscy lekarze.

Pierwszą w Polsce operację wszczepienia hydraulicznej trzyczęściowej protezy prącia przeprowadzono pomyślnie w Zabrzu. To obecnie szczyt możliwości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu - przekazali PAP we wtorek zabrzańscy lekarze.

Operację przeprowadził zespół specjalistów z Kliniki Urologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu. Jak zaznaczył szef zespołu, prof. Andrzej Paradysz, 55-letni pacjent z zaburzeniami erekcji otrzymał najnowocześniejszą obecnie protezę, która swym wyglądem przypomina naturalny organ.

"Proteza składa się ze zbiorniczka implantowanego do jamy brzusznej, pompki implantowanej do worka mosznowego oraz pary cylindrów implantowanych do ciał jamistych w prąciu. Zapewnia pacjentowi odczucia zbliżone do doznań fizjologicznych" - wskazał prof. Paradysz.

Jak wyjaśnił, implantowany, specjalnej konstrukcji cylinder przedłużający umożliwia wydłużanie się implantu i zwiększanie jego obwodu, co funkcjonalnie przybliża go do fizjologicznego wzwodu. Proteza otoczona jest zewnętrzną osłonką silikonową impregnowaną warstwą antybiotyku, który obniża ryzyko infekcji.

Jeden z członków zespołu operacyjnego, dr Marcin Życzkowski, wymieniając zalety protezy akcentował, że zapewnia odczucia, jak przy naturalnej erekcji, zwiększa obwód penisa, a przy tym jest niewidoczna, bo umieszczona wewnątrz prącia. "Wymaga jednak zręczności manualnej, bowiem działa na zasadzie pompki. Trzeba samemu napompować cylindry" - zastrzegł lekarz.

Życzkowski podkreślił, że przeprowadzona operacja jest przełomowym wydarzeniem w leczeniu najcięższych postaci zaburzeń wzwodu w Polsce. Dotychczas lekarze w naszym kraju nie potrafili pomóc pacjentom, którzy nie mogli lub nie chcieli korzystać z leczenia w postaci tabletek i zastrzyków do ciał jamistych prącia, a także tym, u których te terapie nie przynosiły rezultatu.

"Tymczasem to niejednokrotnie byli młodzi mężczyźni, u których problemy z erekcją wynikały z nasilonych postaci ogólnoustrojowych chorób jak miażdżyca naczyń lub cukrzyca" - wskazał Życzkowski.

Zabrzańscy lekarze przygotowywali się do operacji kilkanaście miesięcy. Przeszli szkolenia w renomowanych ośrodkach w Barcelonie i Wiedniu, uczestniczyli też w warsztatach implantacji tego typu protez na ludzkich zwłokach. "Taka operacja to obecnie absolutny szczyt możliwości ludzkości w zakresie leczenia zaburzeń wzwodu" - zaznaczył prof. Paradysz.

Sama dwugodzinna operacja przebiegła bez komplikacji. 55-letni pacjent został już wypisany do domu.

Zaburzenia wzwodu to utrzymująca się niezdolność do osiągnięcia i/lub utrzymania wzwodu prącia umożliwiającego prowadzenie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 50 proc. mężczyzn w wieku 40-70 lat. W Polsce problem zaburzeń wzwodu dotyczy ok. 10 proc. populacji wszystkich mężczyzn, co przekłada się na blisko 2 mln osób.(PAP)

mtb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)