Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zabytkowe tramwaje i autobusy wyjadą na ulice Nowej Huty

0
Podziel się:

W dniu obchodzonego w czasach PRL święta 22 lipca na ulice Nowej Huty wyjadą
zabytkowe autobusy i tramwaje z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Rzeczywistą okazją do przejażdżki
taborem sprzed lat będą obchody 60. rocznicy Nowej Huty, w które włączyły się krakowskie MPK i Klub
Kolejarzy.

W dniu obchodzonego w czasach PRL święta 22 lipca na ulice Nowej Huty wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Rzeczywistą okazją do przejażdżki taborem sprzed lat będą obchody 60. rocznicy Nowej Huty, w które włączyły się krakowskie MPK i Klub Kolejarzy.

Według organizatorów, taka przejażdżka może być sporą atrakcją dla tych, którzy - po raz pierwszy lub na powrót - chcą poczuć ducha PRL-u, z czego Nowa Huta coraz częściej słynie, również wśród zagranicznych turystów odwiedzających Kraków.

"Starsi mieszkańcy Nowej Huty będą mieli okazję przypomnieć sobie podróżowanie komunikacją miejską w czasach PRL-u, dla młodszych będzie to okazja, aby na własnej skórze przekonać się, jakimi autobusami i tramwajami jeździli ich rodzice" - mówi rzecznik prasowy MPK SA w Krakowie Marek Gancarczyk.

Zabytkowe tramwaje 102N i 102Na pojawią się na linii nr 15, przebiegającej obecnie z Pleszowa do Cichego Kącika.

"Na tablicach z przebiegiem trasy przejazdu będą umieszczone nazwy z PRL-u. +Piętnastka+ wyruszy więc z Cementowni, a nie z Pleszowa, a dalej pojedzie m.in. ulicą Rewolucji Kubańskiej i aleją Planu 6-letniego" - wyjaśnił rzecznik MPK.

Na ulicach Nowej Huty pojawią się też zabytkowe autobusy. Będą to: Jelcz - popularny "ogórek" oraz San H01, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus obsługujący komunikację miejską. Leciwe pojazdy będą kursować na linii 142, łączącej nowohuckie osiedle Na Stoku z Prądnikiem Czerwonym.

One również na tablicach z przebiegiem trasy będą mieć nazwy sprzed kilkudziesięciu lat: Huta im. Lenina, aleja Lenina czy al. Rewolucji Październikowej.

Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa. Decyzję o budowie kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie oraz miasta przemysłowego podjęto w 1949 r. i jeszcze w tym samym roku zaczęto wnosić pierwszy blok mieszkalny. W następnym roku rozpoczęto budowę linii tramwajowej łączącej Nową Hutę z Krakowem.

Święto Odrodzenia Polski, obchodzone co roku 22 lipca na pamiątkę podpisania Manifestu PKWN (1944 r.) i odrodzenia Polski po II wojnie światowej, było najważniejszym świętem narodowym w okresie PRL. Zostało zniesione w 1990 r.(PAP)

czo/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)