Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorska "S" zapowiada protest ws. przemysłu stoczniowego

0
Podziel się:

18 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej ma się odbyć ogólnopolski
wiec związkowców w obronie miejsc pracy i przeciwko "degradacji Pomorza Zachodniego" - zapowiedział
w środę przewodniczący NSZZ "S" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

18 sierpnia przed bramą Stoczni Szczecińskiej ma się odbyć ogólnopolski wiec związkowców w obronie miejsc pracy i przeciwko "degradacji Pomorza Zachodniego" - zapowiedział w środę przewodniczący NSZZ "S" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

Związkowcy planują również debatę z udziałem przedstawicieli rządu, lokalnych władz i parlamentarzystów z woj. zachodniopomorskiego, na której mają być omówione dalsze działania zmierzające do ratowania przemysłu okrętowego i chemicznego w regionie.

"Nie możemy dopuścić, by w środku miasta, na oczach jego mieszkańców i władzy umierała Stocznia Szczecińska, która nie tylko dawała utrzymanie wielu tysiącom rodzin, ale również stanowi symbol odzyskanej wolności" - powiedział Jurek podczas środowej konferencji prasowej.

Związkowcy podkreślali, że są oburzeni i rozgoryczeni tym, że w przetargu na majątek stoczni, który się odbył 20 lipca br. tylko niewielka jego część została sprzedana oraz faktem, że w przetargu nie wystartowała Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), która - jak nieoficjalnie mówiono - miała zakupiony przez siebie majątek stoczniowy włączyć do powstającej w Szczecinie specjalnej strefy ekonomicznej.

"Przetarg odbył się 20 lipca, a jeszcze 6 lipca byliśmy zapewniani przez szefa ARP, że wadium na majątek stoczni jest wpłacone" - mówił Jurek. Dodał również, że nikt nie chce wyjaśnić związkowcom dlaczego do zakupu nie doszło.

"Brak reakcji i wyjaśnień przez stronę rządową i samorządową, dlaczego nie doszło do objęcia majątku stoczniowego przez strefę ekonomiczną jest kolejnym dowodem na brak dialogu i arogancję rządu" - powiedział przewodniczący.

Rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór powiedział PAP, że w czasie przygotowań do ostatniego przetargu na SSN strona polska poinformowała Komisję Europejską, że ARP ma zamiar w nim wystartować. "Komisja prosiła o wyjaśnienia, jednak nie było jasności, co do jej ostatecznego stanowiska. W związku z tym Agencja uznała, że nie chce, aby powstały jakiekolwiek wątpliwości dotyczące jej działania i nie przystąpiła do przetargu" - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że " mając to na uwadze oraz w kontekście ewentualnego objęcia terenów postoczniowych specjalną strefą ekonomiczną, ważne jest ustalenie z Komisją, czy relacje między prezesem ARP jako organem nadzorującym postępowanie kompensacyjne, a Agencją jako instytucją zajmującą się rozwojem stref nie budzą wątpliwości Brukseli".

W planowanym wiecu w Szczecinie mają wziąć udział członkowie NSZZ "Solidarność" z całego kraju. Debata ma się odbyć w historycznej sali świetlicy w stoczni, w której 30 lat wcześniej rozpoczął się strajk zakończony porozumieniem sierpniowym. Krzysztof Fidura z Solidarności Stoczni Szczecińskiej Nowa powiedział, że "może atmosfera tego historycznego miejsca sprawi, że debata przyniesie pozytywny skutek".

Jurek powiedział, że wiec i debata to pierwszy etap planowanych przez związek działań. "Jeżeli władze zlekceważą zaproszenie do debaty, podejmiemy inne radykalne środki" - dodał.

W wyniku przeprowadzonych w ubiegłym roku przetargów i aukcji nabywców znalazło dziewięć z 19 pakietów majątku stoczni Szczecin. Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia br. Komisja Europejska. W wyniku lipcowego przetargu udało się znaleźć nabywców na majątek wart 4,9 mln zł a wartość wystawionego na sprzedaż majątku wynosiła ok. 120 mln zł.

Aukcja pozostałego majątku Stoczni Szczecińskiej ma odbyć się we wrześniu.

Komisja Europejska dała czas na kontynuowanie procesu sprzedaży do końca pierwszego kwartału 2011 roku.

6 listopada 2008 r. KE uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. ustawie kompensacyjnej.(PAP)

szt/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)