Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Akademia Grammy przeciw Polskiemu Radiu Szczecin

0
Podziel się:

Amerykańska National Academy of Recording Arts and Science, przyznająca
doroczne nagrody Grammy, domaga się od Polskiego Radia Szczecin unieważnienia logo organizowanego
przez rozgłośnię Festiwalu Gramy. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Patentowego w Warszawie,
który ma rozstrzygnąć sprawę w postępowaniu spornym.

Amerykańska National Academy of Recording Arts and Science, przyznająca doroczne nagrody Grammy, domaga się od Polskiego Radia Szczecin unieważnienia logo organizowanego przez rozgłośnię Festiwalu Gramy. Wniosek w tej sprawie trafił do Urzędu Patentowego w Warszawie, który ma rozstrzygnąć sprawę w postępowaniu spornym.

Szczeciński Festiwal Młodych Talentów Gramy zainicjowany został w 2007 r. Konkurs ma charakter ogólnopolski. Co roku w Szczecinie o zwycięski tytuł walczą artyści najczęściej dopiero rozpoczynający swoje kariery muzyczne.

Termin pierwszej rozprawy w trybie postępowanie spornego przed Urzędem wyznaczono na wtorek, jednak z przyczyn formalnych została ona odłożona - poinformowano PAP w Urzędzie. Kolejnego terminu nie ustalono.

Reprezentujący rozgłośnię mecenas Stefan Mazurkiewicz poinformował, że decyzję o odłożeniu postępowania kolegium rozpatrujące sprawę podjęło, ponieważ reprezentująca Akademię jedna z kancelarii patentowych w Warszawie nie przedłożyła stosownych dokumentów, w tym pełnomocnictw od Akademii oraz dokumentów potwierdzających rejestrację logo Grammy w UE. Kancelaria ma na to miesiąc - dodał.

Mazurkiewicz powiedział także, że szczecińska stacja radiowa zdecydowanie nie zgadza się z interpretacją amerykańskiej Akademii i nie zamierza zrezygnować ani z nazwy, ani z logo festiwalu.

Jak powiedział PAP Jakub Matura z Polskiego Radia Szczecin, wniosek zarzucający Radiu Szczecin bezprawne używanie znaku Gramy wpłynął we wrześniu 2009 r. Amerykańska Akademia żądając unieważnienia znaku, zarzuciła podobieństwo logo Gramy pod względem wizualnym i fonetycznym z logo Grammy - dodał.

Jak przypomniał, rozgłośnia nie zgadza się ze stanowiskiem Amerykanów, ponieważ znak Grammy inspirowany jest statuetką nagrody o kształcie gramofonu. Tymczasem polska nazwa jest czasownikiem, a sam znak graficzny diametralnie inny.

Zdaniem pomysłodawcy festiwalu Wojciecha Hawryszuka, trudno tę sprawę traktować serio. "Nasza nazwa to czasownik, w przełożeniu na angielski brzmiałaby przecież +let's play+. Niech każdy z nas gra po swojemu, ale trudno mi o tym myśleć z powagą" - powiedział.

W postępowaniu spornym przed kolegium Urzędu Patentowego stronom przysługuje odwołanie od decyzji tego gremium do sądu administracyjnego.

Nagroda Grammy jest przyznawana przez Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji w USA, za wyróżniające się osiągnięcia w muzyce rozrywkowej. Jest nazywana "muzycznym Oskarem".

Nagroda wzięła nazwę od statuetki przyznawanej artystom w formie małego pozłacanego gramofonu. Nagrody Grammy są przyznawane w 105 kategoriach i w ponad 30 różnych gatunkach muzycznych.(PAP)

epr/ js/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)