Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Ciągniki rolnicze blokują drogę krajową nr 3

0
Podziel się:

50 ciągników blokuje w środę drogę krajową nr 3 w Pyrzycach
(Zachodniopomorskie). Rolnicy protestują w ten sposób, ponieważ - ich zdaniem - nie są realizowane
ustalenia dokonane na początku roku z ministrem rolnictwa, dotyczące obrotu ziemią rolniczą.
Policja zaleca objazdy.

50 ciągników blokuje w środę drogę krajową nr 3 w Pyrzycach (Zachodniopomorskie). Rolnicy protestują w ten sposób, ponieważ - ich zdaniem - nie są realizowane ustalenia dokonane na początku roku z ministrem rolnictwa, dotyczące obrotu ziemią rolniczą. Policja zaleca objazdy.

Rzecznik prasowy zachodniopomorskiej policji podkomisarz Przemysław Kimon powiedział w środę PAP, że ciągniki blokują wjazd do Pyrzyc drogą krajową nr 3 od strony Szczecina. Kierowcy, którzy chcą dojechać do Szczecina z południa kraju lub dostać się do Gorzowa Wielkopolskiego (Lubuskie) z północy powinni omijać Pyrzyce nową drogą S3 - powiedział Kimon.

Kimon dodał, kierowcy jadący ze Szczecina do Pyrzyc powinni przed miejscowością Żabów skręcić na Ryszewo i przez Turze oraz Młyny dojechać do drogi wojewódzkiej 106, a stamtąd do Pyrzyc.

17 ciągników rolniczych przyjechało także do Suchania. Rolnicy mają tam chodzić przez pasy i blokować ruch na drodze krajowej nr 10 - dodał Kimon.

Zdaniem Kimona utrudnienia spowodowane rolniczymi protestami mogą potrwać kilka godzin.

Rolnicy protestują, ponieważ - ich zdaniem - nie są realizowane ustalenia dotyczące obrotu ziemią rolniczą przyjęte na początku br. z ministrem rolnictwa; miały one służyć usunięciu nieprawidłowości w sprzedaży ziemi przez szczeciński oddział Agencji Nieruchomości Rolnych.

Rolnicy od 5 grudnia 2012 r. do 19 lutego 2013 r. protestowali w Szczecinie przed tamtejszym oddziałem ANR; protestujący dwukrotnie rozmawiali o swoich postulatach z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą.

18 stycznia br. prezes ANR zmienił przepisy dotyczące obrotu ziemią z zasobów Agencji, realizując ustalenia przyjęte między Kalembą, kierownictwem ANR a protestującymi. Zmiany mają na celu uspołecznienie trybu rozdysponowania gruntów rolnych na przetargach ograniczonych oraz uszczelnienie systemu sprzedaży ziemi. Skorzystać mają na nich rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć gospodarstwa rodzinne.

Zdaniem rolników, wypracowane w styczniu rozwiązania mają charakter prowizoryczny. W lutym miały rozpocząć się prace nad udoskonaleniem regulacji ws. obrotu nieruchomościami rolnymi, według rolników nie ruszyły one jednak.

Rolnicy domagają się wejścia w życie rozwiązań prawnych gwarantujących skuteczną realizację podstawowego - według nich - zadania ANR, czyli tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych, i uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów z zasobu Skarbu Państwa. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

res/ mki/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)