Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Lato bogate w imprezy kulturalne

0
Podziel się:

Muzyka klasyczna, imprezy plenerowe, ambitne kino, koncerty rockowe to
letnia oferta kulturalna na Pomorzu Zachodnim. Wśród największych i najpopularniejszych imprez są
m.in. Festiwal Wikingów w Wolinie czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w
Kamieniu Pomorskim.

Muzyka klasyczna, imprezy plenerowe, ambitne kino, koncerty rockowe to letnia oferta kulturalna na Pomorzu Zachodnim. Wśród największych i najpopularniejszych imprez są m.in. Festiwal Wikingów w Wolinie czy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Zachodniopomorskie latem obfituje w festiwale muzyki poważnej, głównie organowej. W gotyckich świątyniach Pomorza Zachodniego w Szczecinie, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Trzęsaczu występują światowej sławy wirtuozi organów.

Koncerty odbywają się w Kamieniu Pomorskim i Świnoujściu w letnie weekendy aż do końca sierpnia. Inne festiwale, jak ten w Trzęsaczu proponują dawkę muzyki klasycznej w ciągu paru dni.

Festiwal świnoujski pod nazwą Świnoujskie Wieczory Organowe organizowany od 14 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Popularyzuje muzykę organową i klasyczną, od dawnej po współczesną. Do kurortu przyjeżdżają wybitni artyści, z kraju i zza granicy.

Urozmaiceniem Festiwalu są koncerty organowe połączone z innymi instrumentami np. ze skrzypcami, z fletnią Pana, z trąbką czy fletem. Koncerty odbywają się w każdy piątek od czerwca do sierpnia.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim ma już blisko półwieczną tradycję. Tegoroczna 48. edycja festiwalu rozpoczęła się 22 czerwca i potrwa aż do 31 sierpnia. Zaplanowano 11 koncertów, które odbywać się będą tradycyjnie w piątkowe wieczory lata oraz 1 koncert dodatkowy w środę 27 czerwca. W koncertach zaprezentują się m. in. takie sławy polskiej sztuki organowej jak Joachim Grubich, Andrzej Chorosiński, Józef Serafin, a także artyści z Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Francji oraz Korei Południowej.

Od 13 do 18 sierpnia po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Do tej pory wszystkie koncerty festiwalu odbywały się w Trzęsaczu, w tym roku po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe dotrą również do Świnoujścia. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona jest muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego.

Mieszkańcom oraz turystom przebywającym latem w regionie proponuje się również nieco łatwiejszą muzykę. 27 i 28 lipca w Kołobrzegu odbędzie się IX Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Piosenki patrona imprezy na koncercie "Noc Romantyczna" będą wykonywać: Piotr Machalica, Mirosław Baka, Klementyna Umer, Anna Sroka i Jacek Bończyk. Podczas festiwalu odbędzie się również koncert "Mój Staszewski" w wykonaniu Jacka Bończyka. W programie jest także prezentacja filmu o Jacku Kaczmarskim.

W szczecińskim Teatrze Letnim wystąpi 30 lipca Melody Gardot, porównywana z takimi artystkami jak Diana Krall i Norah Jones. Jej muzyka to swing, jazz i brazylijska bossa nova.

Lato to na Pomorzu Zachodnim także dwa festiwale filmowe.

Blisko 100 propozycji filmowych oraz kilkanaście wydarzeń towarzyszących zaplanowali dniach od 10 do 19 sierpnia organizatorzy jednego z najstarszych polskich festiwali filmowych - Ińskiego Lata Filmowego.

Ińskie Lato Filmowe propaguje filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca w programie imprezy zajmują obrazy komentujące zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Od 9 do 12 sierpnia też Kołobrzeg będzie miastem filmowym. W tych dniach obędzie się I Kołobrzeski Festiwal Filmowy "Sensacyjne lato filmów". Na imprezie, której gospodarzem będzie znany krytyk Tomasz Raczek, pokazane zostaną m.in. najlepsze polskie filmy sensacyjne. Gośćmi festiwalu mają być reżyserzy Wojciech Wójcik, Władysław Pasikowski, Patryk Vega i Sylwester Chęciński, scenarzysta Cezary Harasimowicz oraz aktorzy Joanna Szczepkowska, Stanisław Mikulski, Emil Karewicz, Tomasz Kot, Sonia Bohosiewicz i Robert Gonera.

W regionie latem zaplanowano również takie wydarzenia jak w pierwszy weekend sierpnia trzydniowy Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. To podróż do epoki Wikingów i Słowian - świata ówczesnych wojowników, kupców i rzemieślników. Do miasta zjeżdżają na tę imprezę od lat ponad tysiąc uczestników, z całej Europy, a także kanady i USA. Podczas festiwalu jego goście mają okazję nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie naczynie. Poznają tajniki średniowiecznego tkactwa, jubilerstwa, snycerstwa, bicia monet, wytopu żelaza, szycia książek czy warzenie soli.

W programie imprezy są też pokazy walk, występy zespołów muzyki średniowiecznej, inscenizacje obrzędów i bitwy między Słowianami a Wikingami.

Lubiany bardzo przez szczecinian i turystów jubileuszowy V Międzynarodowy Festiwal Ogni Sztucznych odbędzie się 11-12 sierpnia w stolicy regionu. (PAP)

epr/ sibi/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)