Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Liczne podtopienia spowodowane cofką

0
Podziel się:

W wielu miejscach województwa zachodniopomorskiego wiejący od
dwóch dni silny wiatr spowodował cofkę na wodach lądowych. W wielu miejscach przekroczone są stany
alarmowe, występują lokalne podtopienia, wały przeciwpowodziowe muszą być stale umacniane. Silny
wiatr uszkodził linie energetyczne a sztorm na Bałtyku ogranicza przeprawę promową z lądu do
Świnoujścia.

W wielu miejscach województwa zachodniopomorskiego wiejący od dwóch dni silny wiatr spowodował cofkę na wodach lądowych. W wielu miejscach przekroczone są stany alarmowe, występują lokalne podtopienia, wały przeciwpowodziowe muszą być stale umacniane. Silny wiatr uszkodził linie energetyczne a sztorm na Bałtyku ogranicza przeprawę promową z lądu do Świnoujścia.

Cofka to zjawisko spowodowane silnym wiatrem północnym, który wpycha wodę spływającą rzekami do morza w głąb lądu, co powoduje podniesienie się poziomu w rzekach, zalewie, kanałach.

Jak poinformował w czwartek PAP Wojciech Gola, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, cały czas dla ruchu zamknięta jest zalana na krótkim odcinku droga wojewódzka nr 120 z Gryfina do niemieckiego Mescherin. Po obwałowaniu brzegu rzeki Rega przywrócono natomiast ruch na drodze z Trzebiatowa do Mrzeżyna.

Cofka na Bałtyku spowodowała zamulenie odpływów jezior Bukowo i Kopań w okolicach Darłowa przez co wzrósł w nich mocno poziom wody, zagrażając podtopieniem miejscowości Dąbki i Bukowo. Zniszczone zostały tez umocnienia brzegowe na plaży w Darłowie.

W Stepnicy - jak poinformował wójt tej gminy Andrzej Wyganowski - poziom wody w porcie przekroczył krytyczny punkt 6,16 m i wynosi obecnie 6,22 m, przez co podtopionych jest pięć budynków przy ul. Rybackiej, Młynarskiej i Portowej. Do podtopionych nieruchomości przy tych dwóch ostatnich ulicach można się dostać jedynie pontonem. Na razie nikogo jednak nie ewakuowano.

W Trzebieży woda zalała ośrodek żeglarski nad Zalewem Szczecińskim.

W Szczecinie w związku z podniesieniem poziomu wody w Odrze ogłoszono w środę alarm przeciwpowodziowy. Zalana została ulica Gdańska, na trasie łączącej prawobrzeże z dzielnicami lewobrzeżnymi miasta. Nie kursują po niej tramwaje trzech linii.

Cały czas są umacniane wały przeciwpowodziowe na Wyspie Puckiej - dzielnicy miasta położonej na terenach poniżej poziomu Odry. Szczególnie chroniona jest obecna tam przepompownia melioracyjna, której praca reguluje poziom wody na wyspie. Wjazd na wyspę od strony miasta został zamknięty. W związku z podtopieniami z Wyspy Jaskółczej ewakuowano uczniów tamtejszej szkoły. Jak poinformowało Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w chwili obecnej nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców z Wyspy Puckiej. Miasto ma jednak przygotowany plan ewakuacji dla około 400 osób tam przebywających.

Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, z powodu silnego wiatru dochodzącego w Świnoujściu do 8 st. w skali Beauforta i wysokiego stanu wody nie kursują promy na przeprawie Karsibór. Miasto ma połączenie z krajem jedynie dzięki dwóm promom "Bielik", które zabierają wyłącznie samochody osobowe. "+Bieliki+ kursują tylko dzięki determinacji ich kapitanów, bo bezpieczny poziom wody został przekroczony już o 60 cm. W każdej chwili Świnoujście może zostać odcięte od Polski" - powiedział Karelus. Ciężarówki czekają na przeprawę w wielokilometrowych kolejkach.

W regionie nie ma już obecnie większych zakłóceń w dostawach energii elektrycznej. W koszalińskiej części województwa prądu nie ma ok. 100 odbiorców, w części szczecińskiej jest kilkanaście awarii na liniach niskiego napięcia.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w przesłanym PAP komunikacie informuje, że wysoki stan wody (trzeci stopień zagrożenia powodziowego w trzystopniowej skali) na terenie Zachodniopomorskiego będzie utrzymywał się do piątku rano.(PAP)

szt/ sibi/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)