Notowania

wiadomości
06.12.2013 19:36

Zachodniopomorskie: Ok. 113 tys. odbiorców bez prądu

# dochodzą aktualne dane, m.in. liczba odbiorców bez prądu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą aktualne dane, m.in. liczba odbiorców bez prądu #

06.12. Szczecin (PAP) - Ok. 113 tys. obiorców jest pozbawionych prądu w województwie zachodniopomorskim z powodu wichury. W nocy z czwartku na piątek wiatr wiał w porywach z prędkością 135 km/h nad morzem i 85 km/h w głębi lądu. Strażacy interweniowali ponad 1,1 tys. razy.

W rejonie koszalińskim prądu nie ma około 75 tys. odbiorców, a w rejonie szczecińskim około 38 tys. - wynika z informacji służb prasowych zachodniopomorskiego wojewody.

Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz m.in. w powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim i stargardzkim.

W piątek część awarii została usunięta, ale silny wiatr w ciągu dnia powodował kolejne wyłączenia. Brygady naprawcze zakładów energetycznych będą usuwały awarie do godzin wieczornych oraz od rana w sobotę. W prace przy usuwaniu awarii zaangażowanych jest blisko 500 pracowników.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie powiedział PAP, że od czwartku strażacy w regionie interweniowali z powodu silnego wiatru ponad 1,1 tys. razy. Interwencje polegały w większości na usuwaniu powalonych drzew i ułamanych konarów. Wcześniej z tego powodu doszło do dwóch wypadków drogowych. Gałęzie spadły na samochody. Nikt jednak nie został ranny.

W Koszalinie z powodu zagrożenia łamiącymi się drzewami zamknięto dla ruchu ul. Chałubińskiego przy Szpitalu Wojewódzkim. Do placówki dojazd jest możliwy tylko od ul. Leśnej.

W Darłowie bardzo silny wiatr powalił lub powyrywał z korzeniami blisko 100 drzew. Uszkodzonych zostało również kilka dachów, w tym dach kościoła Mariackiego.

Wcześniej poinformowano, że w powiecie szczecineckim w miejscowości Skotniki przerwana linia energetyczna spadła na oborę i śmiertelnie poraziła 26 krów.

W portach Darłowo, Kołobrzeg i Dźwirzyno obowiązuje alarm przeciwsztormowy. Wstrzymano całkowicie ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie. Sytuacja może ulec zmianie, jeśli północno-zachodni kierunek wiatru będzie utrzymywał się przez kilka dni - poinformowały służby prasowe.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus powiedział po południu PAP, że wiatr się uspokoił i promy na dwóch przeprawach w mieście kursują punktualnie. Pogoda poprawiła się na tyle, że w rejs do Szwecji wyruszył prom pasażerski i port opuścił kontenerowiec - Dodał Karelus.

Wcześniej Karelus powiedział, że do niedzieli będzie wstrzymany ruch promów ze Świnoujścia do Szwecji i kutrów rybackich.

W blisko 70 szkołach w Zachodniopomorskiem odwołano zajęcia - głównie z powodu braku energii elektrycznej i ogrzewania, chodzi m.in. o dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu i dwie w Dobrej Nowogardzkiej. Zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski podał, że zajęcia zawieszono też w II Liceum Ogólnokształcącym.

Do godzin przedpołudniowych nieprzejezdna była linia kolejowa między stacjami Szczecin Podjuchy i Szczecin Port Centralny. Wczesnym rankiem nieprzejezdna była natomiast linia kolejowa Świdwin - Worowo. Opóźniony został jeden pociąg osobowy.

W piątek na lotnisku Szczecin-Goleniów odwołano dwa loty, do Warszawy i Stavanger.

Prognozy mówią, że wieczorem i w nocy północno-zachodni wiatr będzie wiał ze średnią prędkością w głębi lądu od 30 do 45 km/h, w porywach do 90 km/h. Temperatura minimalna w tym rejonie wyniesie od -2 do O stopni. Nad morzem natomiast wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 55 do 70 km/h, w porywach do 110 km/h. Lokalnie możliwe są porywy do 125 km/h. Temperatura minimalna nad morzem to od 1 do 2 stopni. Mogą wystąpić także przelotne opady śniegu, a nad morzem deszczu ze śniegiem.(PAP)

res/ sibi/ bos/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz