Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji na jez. Jamno

0
Podziel się:

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) w
Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą współfinansowanej z funduszy Unii Europejskiej budowy wału
przeciwpowodziowego i wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno.

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) w Szczecinie podpisał umowę z wykonawcą współfinansowanej z funduszy Unii Europejskiej budowy wału przeciwpowodziowego i wrót sztormowych na jeziorze Jamno w gminie Mielno.

Inwestycja, zgodnie z ustaloną w przetargu ceną, ma kosztować 20,6 mln zł. Wykona ją konsorcjum firm Krzysztof Bobrowski z Jeżyc k. Darłowa oraz szczecińska spółka Przedsiębiorstwo Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracyjnych.

"Na plac budowy wykonawca powinien wejść jeszcze w listopadzie" - powiedział w piątek PAP dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens.

Przetarg na wykonawcę inwestycji rozstrzygnięto na początku października br. Wynik postępowania został oprotestowany przez Hydrobudowę Gdańsk SA. Sprawa trafiła Krajowej Izby Odwoławczej, gdzie została umorzona z powodu wycofania wniosku Hydrobudowy Gdańsk SA tuż przed rozprawą.

Budowa wału przeciwpowodziowego i wrót sztormowych na jeziorze Jamno jest częścią szacowanego na 70 mln zł projektu o nazwie "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina", na który składa się 7 zadań.

Wał przeciwpowodziowy powstanie na północno-wschodnim brzegu jeziora Jamno i będzie miał długość 2 144 m. Wrota sztormowe staną na Kanale Jamneńskim, który łączy jezioro z Bałtykiem. Hydrotechniczną budowlę będą stanowić cztery komplety śluz, które będą automatycznie zamykały przepływ wód przez kanał przy stanie morza 6 stopni w skali Beauforta.

Kanał Jamneński zostanie przebudowany na odcinku 366 m. Po tych pracach ma mieć szerokość 30 m, i głębokość 3 m.

Celem inwestycji jest zabezpieczenie 140 hektarów terenu mierzei Jamneńskiej oraz znajdującej się tam drogi powiatowej Łazy - Unieście przed zalaniem oraz 6-kilometrowy odcinek plaży przed erozją.

Unijne dofinansowanie inwestycji pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, stanowi 85 proc. wartości projektu. Prace budowlane mają trwać do czerwca 2013 r.

Z siedmiu elementów projektu "Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina" zrealizowano dotychczas dwa.

Jak powiedział PAP dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens, zbudowany został stopień wodny na wypływie z jeziora Lubiatowo k. Koszalina oraz wał przeciwpowodziowy na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno.

Trwa budowa wału przeciwpowodziowego na północno-zachodnim brzegu jeziora Jamno i zbiornika retencyjnego o powierzchni 7,08 ha w Koszalinie.

Realizacja całego projektu "Zabezpieczenia zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki - zabezpieczenia terenów zabudowanych miasta Koszalina" przewidziana jest na rok 2014.

Jego celem jest zapewnienie ochrony przeciwpowodziowej terenów o łącznej powierzchni 7,3 tys. hektarów, na których mieszka 5,9 tys. osób.

Inwestycja ma w przyszłości mieć również znaczenie turystyczne. Na zbiorniku retencyjnym w Koszalinie planowane jest stworzenie toru kajakowego i kąpieliska z plażą z nadmorskim piaskiem. Na wałach przeciwpowodziowych na jeziorze Jamno mogą powstać ścieżki rowerowe. Natomiast przebudowany Kanał Jamneński ma stworzyć możliwość budowy mariny na jeziorze Jamno. (PAP)

sibi/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)