Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodniopomorskie: Policja odzyskała miecze z ok. 800 r. p.n.e

0
Podziel się

Zabytkowe miecze z epoki brązu, w tym jeden o
wartości co najmniej 10 tys. euro, odzyskała zachodniopomorska
policja - poinformował w piątek jej rzecznik Maciej Karczyński.

bEhrKKet

Zabytkowe miecze z epoki brązu, w tym jeden o wartości co najmniej 10 tys. euro, odzyskała zachodniopomorska policja - poinformował w piątek jej rzecznik Maciej Karczyński.

Zdjęcia mieczy znalazły się na jednym z portali internetowych. Jak się okazało, niezwykle cenne zabytki zostały wykopane w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) podczas prac budowlanych.

Policjanci ze Szczecina przy tej sprawie współpracowali z zespołem do Walki z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu KGP i Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ).

bEhrKKev

Pracownicy KOBiDZ odkryli zdjęcia mieczy w internecie, o czym poinformowali policję. Z ich wstępnych ustaleń wynikało, że miecze mogą mieć wielką wartość archeologiczną.

Po tej informacji policjanci z KGP ustalili, że mężczyzna który umieścił na portalu zdjęcia mieczy, mieszka w województwie zachodniopomorskim. Mężczyznę przesłuchano, a miecze zabezpieczono. Policjanci ustalili, że mężczyzna otrzymał miecze od znajomego, który wykopał je podczas prac budowlanych w Pogorzelicy.

Zabezpieczone miecze trafiły do Warszawy do ekspertyzy, która potwierdziła, że są autentyczne i pochodzą z okresu około 800 lat p.n.e.

Odnalezione miecze tego typu są niezwykle rzadkie. W Europie znanych jest tylko 180 okazów tego rodzaju broni. W polskich kolekcjach muzealnych zachowały się do tej pory tylko dwa porównywalne okazy. Miecz ten należy do tzw. mieczy antenowych typu Weltenburg.

bEhrKKeB

Niepowiadomienie konserwatora zabytków o odnalezieniu podczas prac budowlanych przedmiotów, które stanowią wartość archeologiczną, jest wykroczeniem, natomiast wejście w posiadanie rzeczy, które zostały uzyskane za pomocą czynu zabronionego, jest przestępstwem. Grozi za nie do pięciu lat więzienia.

Obecnie funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób mężczyźni weszli w posiadanie mieczy i w zależności od tych ustaleń będą formułowane zarzuty.

Miecze trafią do Muzeum Narodowego w Szczecinie. (PAP)

epr/ itm/ jra/

bEhrKKeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)