Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie: Szlak kajakowy im. kard. Karola Wojtyły

0
Podziel się:

Przez Pojezierze Drawskie (Zachodniopomorskie) wiedzie
kilkudziesięciokilometrowy szlak kajakowy imienia kardynała Karola Wojtyły.

Przez Pojezierze Drawskie (Zachodniopomorskie) wiedzie kilkudziesięciokilometrowy szlak kajakowy imienia kardynała Karola Wojtyły.

Karol Wojtyła, jeszcze zanim został biskupem i także już jako biskup krakowski wziął udział w trzech spływach kajakowych Drawą. Pierwszy z nich rozpoczął się 18 lipca 1955 r. w miejscu, gdzie dziś znajduje się plaża miejska w Czaplinku, kolejny - w 1961 r. (płynięto wówczas górną Drawą i Piławą), a ostatni - w 1967 r.

W 2005 r., w 50. rocznicę pierwszego spływu kajakowego, w którym uczestniczył Karola Wojtyła, w Czaplinku odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie. Pomnik stoi nad samym brzegiem jeziora Drawsko.

Przyszły papież nie tylko brał udział w spływach kajakami po Drawie. Uczestniczył także w spływach m.in. Rurzycą. Ostatni jego spływ po Rurzycy odbył się w 1978 roku latem, trzy miesiące przed tym, jak stał się głową Kościoła.

Właśnie podczas spływu kajakowego na szlaku rzeki Rurzycy nad jeziorem Krąpsko Średnie, niedaleko leśniczówki Wrzosy, w pobliżu wsi Szwecja koło Wałcza, Karol Wojtyła, wtedy już kardynał i metropolita krakowski dowiedział się, że ma się stawić na konklawe w Rzymie.

Jak wspominał wybitny publicysta katolicki Vittorio Messori, ksiądz Karol Wojtyła dowiedział się o nominacji na biskupa także podczas spływu kajakowego.

Kardynał Wojtyła brał też udział w spływach kajakowych rzekami Słupią, Brdą i Wdą.

O wielu tych miejscach papież mówił podczas swych pielgrzymek do Ojczyzny.

Jak wspominali uczestnicy kajakowych wypraw Karola Wojtyły, każdy dzień rozpoczynał się mszą św. przy ołtarzu z kajaków lub wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku. W ostatni wieczór ks. Karol Wojtyła podsumowywał spływ.

Na każdą wycieczkę ksiądz Karol zabierał ze sobą "turystyczny sprzęt liturgiczny": relikwiarz, skręcany z dwóch części kielich, mały mosiężny krzyż, dwie plastikowe ampułki na wino i wodę, srebrną małą tackę, dwa pudełeczka na hostię i komunikanty, dzwoneczek, do tego szaty liturgiczne z bardzo lekkich materiałów oraz specjalne tenisówki.

Kajakarstwo to nie jedyna dyscyplina, którą uprawiał Karol Wojtyła. Jeszcze jako uczeń grał w piłkę, najchętniej na bramce. Był też wielkim miłośnikiem górskich wędrówek i jazdy na nartach.

W całej Polsce imieniem Karola Wojtyły lub Jana Pawła II nazwano kilkadziesiąt szlaków, w tym górskie, kajakowe i nawet rowerowy.

Szlaki Papieskie to trasy, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Poprowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają też odcinki poza nimi. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z ks. Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych.

Upamiętnianiem miejsc związanych z turystyką Jana Pawła II zajmuje się Fundacja Szlaki Papieskie z siedzibą w Krakowie.

Fundacja została powołana w 2003 r., jeszcze za życia Ojca Świętego. Swoje korzenie ma w Komitecie Organizacyjnym Szlaków Papieskich. (PAP)

epr/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)