Notowania

wiadomości
06.05.2011 08:43

Zachodniopomorskie: W lasach wysokie zagrożenie pożarowe

W lasach Pomorza Zachodniego z powodu suszy występuje bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. W regionie w tym roku doszło już do blisko 200 pożarów lasów - informuje Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

W lasach Pomorza Zachodniego z powodu suszy występuje bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. W regionie w tym roku doszło już do blisko 200 pożarów lasów - informuje Maciej Lipka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Jak dodaje, spłonęło ok. 30 ha lasów. Wartość strat to 170 tys. zł.

W całym kraju w analogicznym okresie było 1100 pożarów. Do większości pożarów w Zachodniopomorskiem doszło w kwietniu - było ich blisko 120. W maju las płonął 20 razy.

W całym ub. roku doszło do 230 pożarów w lasach podległch Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

"Notujemy bardzo wysokie zagrożenie pożarami na całym Pomorzu Zachodnim, które w zasadzie utrzymuje się od początku marca" - podkreśla Lipka. Wilgotność ściółki osiąga ostatnio jedynie 7-8 proc., czyli jest na poziomie długiego, upalnego lata - mówi.

Zdaniem Lipki takie warunki, oprócz zagrożenia pożarami, mają także negatywny wpływ na wegetację w lasach. "Nie było bujnej, mokrej wiosny, nie ma świeżej wody opadowej, tylko wody gruntowe pozimowe. Sytuację pogorszyły silne wiatry, które dodatkowo wysuszyły glebę. Runo leśne nie rozwija się tak, jak powinno. By sytuacja wróciła do normy, potrzebujemy tygodnia dobrych opadów" - podkreśla Lipka.

Służby leśne na bieżąco monitorują sytuację w lasach. Na wieżyczkach leśnych są ciągłe dyżury, organizowane są patrole, także lotnicze. Leśnicy apelują też o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach. Przypominają, że grillować i rozpalać ogniska można jedynie w miejscach wyznaczonych.

Jak poinformowano PAP w stacji meteorologicznej w Szczecinie, od lutego w regionie dochodziło jedynie do sporadycznych i przelotnych opadów deszczu przy dosyć wysokich jak na tę porę roku temperaturach. W ciągu ostatnich trzech miesięcy na Pomorzu Zachodnim było jedynie kilka dni deszczowych.

Meteorolodzy przewidują, że w najbliższych dniach na Pomorzu Zachodnim nie spadnie deszcz. W weekend temperatura ma osiągnąć w regionie do 22 stopni Celsjusza. Według długoterminowej prognozy orientacyjnej istnieje możliwość, że deszcz spadnie pod koniec przyszłego tygodnia. (PAP)

epr/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz