Notowania

wiadomości
12.05.2011 14:57

Zachodniopomorskie: Więźniowie pomogą w sytuacjach kryzysowych

Więźniowie z zakładów karnych woj. zachodniopomorskiego będą pomagać tamtejszym samorządom w sytuacjach kryzysowych, np. powodzi, śnieżycy. Wojewoda podpisał w czwartek w tej sprawie porozumienie z dyrektorami okręgowej służby więziennej w Szczecinie i Koszalinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Więźniowie z zakładów karnych woj. zachodniopomorskiego będą pomagać tamtejszym samorządom w sytuacjach kryzysowych, np. powodzi, śnieżycy. Wojewoda podpisał w czwartek w tej sprawie porozumienie z dyrektorami okręgowej służby więziennej w Szczecinie i Koszalinie. *

Dokument pozwoli samorządom korzystać z pomocy więźniów w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Samorząd będzie mógł za pośrednictwem wojewody wystąpić o skierowanie więźniów do pomocy w zabezpieczaniu miejsc lub usuwaniu skutków zdarzeń.

Decyzję o pomocy skazanych podejmie dyrektor okręgowej służby więziennej. Transport więźniów, sprzęt, wyżywienie i ubezpieczenie zapewni samorząd - ustalono w porozumieniu.

"Współpraca służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z zakładami karnymi sprawdziła się przy ostatniej powodzi. Mam nadzieję, że sytuacji kryzysowych będzie jak najmniej, jednak jeżeli już wystąpią, będziemy mogli liczyć na pomoc więźniów" - powiedział wicewojewoda Ryszard Mićko.

Jednocześnie w porozumieniu wojewoda zobowiązał się do natychmiastowego przekazywania informacji do służby dyżurnej okręgowych inspektoratów służby więziennej w Szczecinie i Koszalinie o prognozowanych ekstremalnych warunkach pogodowych, wystąpieniu lub możliwości wystąpienia zagrożeń epidemiologicznych oraz innych sytuacji kryzysowych, których skutki mogą oddziaływać na funkcjonowanie i stan bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych.

"Informacje z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego będą wykorzystywane, np. przy planowaniu przewozu więźniów" - powiedział dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Szczecinie płk Andrzej Pędziszczak.

Dodał, ze w zachodniopomorskich zakładach karnych jest sporo skazanych, którzy nie stwarzają żadnego zagrożenia. Wielu z nich na co dzień sprząta w miastach, gdzie znajdują się zakłady karne, np. w okolicach Nowogardu więźniowie oczyścili rowy melioracyjne.

"Porozumienie formalizuje współpracę, która trwa od dawna. Nastawienie więźniów do pracy zmieniło się. Pracują osoby, które odbywają wyroki za drobne przewinienia. Często zależy im na integracji ze społeczeństwem, do którego wrócą po odbyciu kary" - powiedział dyrektor Okręgowej Służby Więziennej w Koszalinie płk Krzysztof Olkowicz.

O porozumieniu wojewody ze służbą więzienną będą poinformowane zachodniopomorskie samorządy.

W więzieniach woj. zachodniopomorskiego przebywa ponad 9,5 tys. osadzonych. Codziennie do pracy można skierować około tysiąc skazanych. (PAP)

epr/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz