Notowania

wiadomości
21.04.2012 16:28

Zachodniopomorskie: Wypadek autobusu - 25 osób hospitalizowanych

# dochodzi informacja o odblokowaniu trasy #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o odblokowaniu trasy #

21.04. Szczecin (PAP) - 25 osób zostało hospitalizowanych po wypadku z udziałem autobusu i samochodu ciężarowego z naczepą, do którego doszło w Grabowie w powiecie stargardzkim (Zachodniopomorskie). Siedem osób jest w stanie ciężkim. Po południu trasa została odblokowana.

Według wstępnych ustaleń na łuku drogi wojewódzkiej nr 144 kierowca ciężarówki nie opanował pojazdu z naczepą, w którą uderzył autobus. Ciężarówka przewoziła kruszywo. Prawdopodobnie wcześniej w wypadku brało udział także auto osobowe, które zderzyło się z naczepą tuż przed zderzeniem ciężarówki z autokarem.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie łącznie pomocy udzielono 50 osobom. Ranni trafili do siedmiu szpitali, w tym sześciu w Szczecinie i jednego w Stargardzie Szczecińskim. Hospitalizowanych jest dwoje dzieci. Za ciężko rannych lekarze uznali siedem osób.

Na miejsce wypadku przyjechał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Minister rozmawiał z ratownikami, podszedł też do opatrywanych na miejscu lżej rannych. Jak powiedział Arłukowicz dziennikarzom po przyjeździe do Szczecina odwiedził on szpitale, do których trafili poszkodowani.

Jak dodał, na miejscu zdarzenia wspólnie z wojewodą zachodniopomorskim pomagali w koordynacji akcji ratowniczej, tak "by ranni otrzymali odpowiednie zabezpieczenie, by nieść pomoc lekarską i psychologiczną".

"Pacjenci zostali rozwiezieni do kilku placówek, by nie obciążać jednego szpitala dużą liczbą chorych. Część szpitali prowadzi zabiegi, część chorych trafiło na odziały intensywnej terapii, pozostali na inne oddziały" - poinformował szef resortu zdrowia.

Zapowiedział, że w poniedziałek ma być dokonana ocena przebiegu akcji ratowniczej.

Minister dodał, że lekarze nie zgłosili problemów z leczeniem, w tym także problemów dotyczących przetaczania krwi.

Tuż po wypadku 22 osoby przewieziono do szpitali karetkami. 26 lekko poszkodowanych przewieziono do szpitala specjalnie podstawionym autobusem w celu wykonania podstawowych badań.

Strażacy musieli użyć specjalistycznego sprzętu, by mieć dostęp do poszkodowanych.

Na miejscu zderzenia odbyły się oględziny prokuratorskie i policyjne. Kierowca ciężarówki został przewieziony do Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim i zatrzymany do dyspozycji prokuratury.

Jak poinformował po południu rzecznik zachodniopomorskiej policji Przemysław Kimon, droga wojewódzka nr 144 jest już przejezdna.

W autokarze podróżowało ok. 60 osób, w tym dzieci. Według policji była to grupa Świadków Jehowy jadąca ze Stargardu Szczecińskiego do miejscowości Mosty (Zachodniopomorskie). (PAP)

epr/ abr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz