Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zainaugurowano III Światowy Zjazd Gdańszczan

0
Podziel się:

Uroczysta gala i parada ulicami historycznego centrum miasta rozpoczęły w
piątek III Światowy Zjazd Gdańszczan. Podczas trzydniowego zjazdu ma się odbyć około 100 imprez. W
niedzielę na Długim Targu ma być zrobione rodzinne zdjęcie gdańszczan.

Uroczysta gala i parada ulicami historycznego centrum miasta rozpoczęły w piątek III Światowy Zjazd Gdańszczan. Podczas trzydniowego zjazdu ma się odbyć około 100 imprez. W niedzielę na Długim Targu ma być zrobione rodzinne zdjęcie gdańszczan.

W gali w Teatrze Wybrzeże wzięli udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, gdański pisarz Stefan Chwin, pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa i gdańszczanie przybyli z całego świata.

Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. kultury, Anna Czekanowicz powiedziała PAP, że zaproszenie na zjazd przyjęło i przyjechało do grodu nad Motławą ok. 1500 osób, gdańszczan, potomków b. gdańszczan i wielbicieli miasta. Przyjechali z Australii, Nowej Zelandii, USA, Niemiec, Izraela i wielu państw europejskich.

"Niektórzy przyjechali już po raz trzeci, bo byli też na dwóch wcześniejszych zjazdach" - dodała.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystego otwarcia zjazdu przypomniał, że charakter miasta i jego mieszkańców przez wieki był kształtowany przez przedstawicieli wielu narodów, religii i kultur. "Niemcy, Polacy, Kaszubi, Szkoci, Francuzi, Żydzi, Holendrzy i wiele innych narodów kształtowało nas na przestrzeni ostatnich tysiąca lat" - powiedział.

Zaznaczył, że "to nasi poprzednicy nauczyli nas kierować się starogdańską zasadą +Nec temere nec timide+ (Bez strachu lecz z rozwagą) i ta dewiza przeniknęła do świadomości osób przybyłych do Gdańska po 1945 r.". Przypomniał, że to w Gdańsku powstał największy na świecie w XX w. pokojowy ruch społeczny Solidarność.

W ub. tygodniu Adamowicz przekonywał, że "impreza ma służyć integracji gdańszczan żyjących w naszym mieście, ale też przypomnieć gdańszczanom mieszkającym w różnych zakątkach świata o ich macierzy".

Podczas trzydniowego zjazdu zaplanowano wiele wystaw, koncertów, spotkań literackich i imprez sportowych. W piątek ma się odbyć m.in. wernisaż wystawy zabytkowych sreber z kolekcji Jurgena Gromka - byłego mieszkańca Gdańska, który zdecydował się podarować miastu swoją kolekcję. W sobotę w Muzeum Narodowym otwarta zostanie wystawa poświęcona gdańskim Żydom.

Wieczorem w piątek na Targu Węglowym ma się odbyć koncert i widowisko multimedialne z udziałem m.in. Ewy Bem i Urszuli Dudziak. Podczas zjazdu zaplanowano też spotkania i debaty poświęcone literaturze związanej z Gdańskiem oraz promocje dwóch niedawno wydanych książek poświęconych miastu. Chętni będą też mogli wziąć udział w spacerach po mieście: profesjonalni przewodnicy zaproponują różne trasy tematyczne, m.in. śladami Jana Heweliusza, Daniela Chodowieckiego, Guentera Grassa, Lecha Wałęsy itp.

Archiwum Państwowe w Gdańsku podczas zjazdu oferuje pomoc osobom poszukującym swoich przodków, chcącym poznać historię własnej rodziny lub stworzyć swoje drzewo genealogiczne. W czasie zjazdu na Targu Węglowym można będzie spróbować wyrobów gastronomicznych inspirowanych lokalnymi przepisami. Liczne, mniejsze imprezy np. konkursy, pokazy i pikniki odbywać się będą w parkach, na skwerach, w bibliotekach i sklepach.

W programie zjazdu nie zabraknie też imprez sportowych, wśród których znajdzie się m.in. V Rodzinny Bieg Gdańszczan, gdańska inauguracja sezonu żeglarskiego oraz mecz piłki nożnej, w którym wezmą udział byli reprezentanci Polski oraz Niemiec. W niedzielę - ostatnim dniu zjazdu - organizatorzy zapraszają uczestników do rodzinnego zdjęcia gdańszczan. Wykonane ono zostanie w południe na Długim Targu przy Zielonej Bramie i opublikowane następnego dnia w jednej z lokalnych gazet. (PAP)

bls/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)