Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakończył się I synod archidiecezji warmińskiej

0
Podziel się:

Przesłania I synodu archidiecezji warmińskiej zachęcają wiernych m.in. do
brania czynnego udziału w życiu politycznym i społecznym oraz organizowania wspólnych imprez z
innymi wyznaniami - poinformował abp warmiński Wojciech Ziemba.

Przesłania I synodu archidiecezji warmińskiej zachęcają wiernych m.in. do brania czynnego udziału w życiu politycznym i społecznym oraz organizowania wspólnych imprez z innymi wyznaniami - poinformował abp warmiński Wojciech Ziemba.

Przesłania I synodu archidiecezji warmińskiej, który właśnie się zakończył, przedstawiono w środę na konferencji prasowej w olsztyńskiej kurii metropolitalnej. "Przesłania te dotyczą różnych dziedzin życia i zawarte są w 545 statutach, a te z kolei podzielono na 16 rozdziałów" - poinformował sekretarz generalny synodu ks. Władysław Nowak.

Wśród zaleceń synodu archidiecezji warmińskiej osobne rozdziały poświęcono m.in. ekumenizmowi, działalności charytatywnej i udziałowi osób świeckich w życiu Kościoła.

"Jeśli chodzi o ekumenizm uznaliśmy go za priorytet. Zachęcamy do modlitw w tej intencji, ale też do wspólnego organizowania imprez np. dożynek, festynów rodzinnych, czy wspólnego rozpoczynania roku szkolnego. Zachęcamy do jak najgłębszej współpracy, ale z zastrzeżeniem, by nie rozstrzygać na tych spotkaniach prawd wiary, tym niech się zajmują specjaliści" - powiedział abp Wojciech Ziemba.

W rozdziale dotyczącym działalności charytatywnej zaznaczono, że Kościół warmiński ma pomagać wszystkim potrzebującym, bez oglądania się na to, czy są oni wierzący i jakiego wyznania. "Świeckich katolików zaś zachęcamy do tego, by zostawali posłami, radnymi, by włączali się w życie społeczne i polityczne i wszędzie dawali świadectwo wiary" - powiedział abp Ziemba.

W dokumentach postsynodalnych nie znalazł się rozdział poświęcony rodzinie i małżeństwu. "W czasach, gdy rodzina przeżywa kryzys, gdy mówi się o małżeństwach jednej płci uważam, że to znaczny brak tego synodu" - powiedział obecny na konferencji prof. ks. Ryszard Sztychmiler, który przewodniczył podczas obrad synodu komisji zajmującej się tymi problemami.

W odpowiedzi ks. Nowak powiedział, że to arcybiskup zdecydował, co znalazło się w postanowieniach synodu, a co nie. Przypomniał, że sprawy poświęcone rodzinie znajdują się w innych rozdziałach, np. o duchowieństwie.

Księga z postanowieniami synodu w sobotę zostanie podczas uroczystego nabożeństwa w olsztyńskiej katedrze wręczona blisko 200 przedstawicielom parafii. Postanowienia te mają być także opublikowane w internecie.

Zakończony właśnie synod, który obradował 6 lat, był 14. w dziejach Kościoła warmińskiego; pierwszy zwołał w 1395 roku bp Henryk Sorbom, ostatni zaś obradował w 1932 roku. Poprzednie synody odbywały się jednak, gdy Warmia była diecezją, obecnie jest archidiecezją, dlatego synod ten określono jako I synod archidiecezji warmińskiej.(PAP)

jwo/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)