Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakończył się konkurs "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea"

0
Podziel się:

Konkurs szkolny "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea",
zorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, rozstrzygnięto we
wtorek w Gdańsku.

Konkurs szkolny "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea", zorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, rozstrzygnięto we wtorek w Gdańsku.

"Taki konkurs to uwrażliwianie młodzieży na najnowszą historię Polski" - powiedziała podczas uroczystości rozdania nagród w Dworze Artusa minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

Jeden z bohaterów Sierpnia 1980 roku, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz życzył uczniom, aby ich ciekawość świata nigdy nie została zaspokojona.

"Jestem z wykształcenia historykiem, a polityk to mój zawód nabyty od kilkudziesięciu lat. Historia nie płynie tak, jak normalny czas - w równych odstępach. Są momenty, kiedy doznaje gwałtownego przyspieszenia. I tak było właśnie wtedy, w sierpniu 1980 r. w Polsce. Można powiedzieć, że to był kangurzy skok w historii, a my byliśmy wtedy takimi kangurami, które wykonały ten skok" - mówił Borusewicz nagrodzony oklaskami przez młodzież.

Do ogólnopolskiego konkursu "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea" dla szkół podstawowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ogłoszonego 2 listopada 2009 r. w ramach Roku Historii Najnowszej, przystąpiło ogółem 709 placówek z kraju i zagranicy. Konkurs zorganizowano w dwóch kategoriach "II wojna światowa" oraz "Solidarność i opozycja demokratyczna w latach 1970-1989".

Zadaniem uczestników konkursu było dotarcie do pamiątki historycznej z czasów II wojny światowej lub okresu działalności opozycji - np. zdjęć, dokumentów, gazet, ulotek, znaczków, listów, plakatów, książek, sprzętu drukarskiego, pamiątek osobistych - oraz opisanie "znaleziska" w interesującej formie. Prace mogły mieć charakter pisemny, filmowy lub formę prezentacji multimedialnej.

Wśród eksponatów były m.in. listy więźniów obozów koncentracyjnych, różaniec wykonany w obozie internowania w Potulicach, a zrobiony z chleba zmieszanego z kremem nivea, "solidarnościowe" pieczątki wykonane z wykładziny PCV.

W kategorii "Solidarność i opozycja demokratyczna w latach 1970-1989" zwyciężyli: Andrzej Turko ze Społecznej Szkoły Podstawowej Optimum z Wrocławia; Aleksandra Prusak i Martyna Palczyńska z Gimnazjum nr 1 w Oławie oraz Michał Dajos, Łukasz Ozimek i Aleksander Rudziński z IX LO w Lublinie.

W kategorii "II wojna światowa" najwyższe miejsca zajęli: Nel Tyborska ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku; Agnieszka Szreder z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum oraz Aleksandra Wandzilak z Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

Konkurs "Ocal okruchy historii - młodzież buduje muzea" zorganizowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Europejskie Centrum Solidarności przy wsparciu MEN i kuratoriów oświaty, pod patronatem marszałka Sejmu RP. (PAP)

rop/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)