Notowania

serce
03.10.2010 21:04

Zakończyła się 3. edycja kampanii społecznej SyMfonia Serc

Piosenkarz i kompozytor Zbigniew Wodecki jest wśród 10 osób, którym Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przyznało odznaczenie Ambasador SM za zasługi w podnoszeniu świadomości społecznej i upowszechnianiu wiedzy o stwardnieniu rozsianym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Piosenkarz i kompozytor Zbigniew Wodecki jest wśród 10 osób, którym Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przyznało odznaczenie Ambasador SM za zasługi w podnoszeniu świadomości społecznej i upowszechnianiu wiedzy o stwardnieniu rozsianym. *

Trzecia edycja kampanii społecznej na rzecz osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) pt. SyMfonia Serc zakończyła się w niedzielę na Zamku Królewskim w Warszawie.

Przyznano również nagrody w pierwszym konkursie dla dziennikarzy "Impuls bez barier - świat osób z SM".

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim specjalne podziękowania za wspieranie akcji organizowanych przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego otrzymała m.in. Okręgowa Izba Aptekarska w Radomiu, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Fundacja Pozytywny Impuls, TVP Warszawa, a także Polska Agencja Prasowa.

Zastępca redaktora naczelnego PAP Media Mirosław Harasim dziękując za to wyróżnienie, w imieniu swoim i 250 dziennikarzy agencji, podkreślił, że informacje przekazywane przez PAP nie dotyczą wyłącznie spraw politycznych czy gospodarczych, ale też problemów zwykłych ludzi. Zapewnił zarazem, że dziennikarze agencji nadal będą pisać i informować o stwardnieniu rozsianym.

Stwardnienie rozsiane (z łac. sclerosis multiplex - SM) jest poważnym schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Zalicza się je do chorób autoimmunologicznych, tj. spowodowanych błędnym atakiem układu odporności na własne tkanki - w tym wypadku na mielinę, która usprawnia przewodzenie w tkance nerwowej.

W związku ze zniszczeniem mieliny u chorych na SM pojawiają się różnorodne objawy neurologiczne, jak zaburzenia mowy, widzenia, słuchu, odczuwania bodźców dotykowych, a także zaburzenia koordynacji ruchu i niedowłady kończyn. Choroba jest uważana za jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa młodych ludzi.

SM dotyka najczęściej ludzi młodych, między 20. a 40. rokiem życia. Na świecie cierpi na nie 2,5 mln osób, z czego 500 tys. w Europie, a 45-60 tys. w Polsce.

Na razie SM jest nieuleczalne, ale - przy odpowiednim dostępie do terapii i rehabilitacji, w przyjaznym otoczeniu - chorzy mogą pracować, uczyć się, kochać, mieć przyjaciół, różne pasje oraz pomagać innym.

Kampania społeczna SyMfonia Serc, organizowana co roku we wrześniu - miesiącu SM - ma zwiększyć świadomość zdrowych osób na temat tej poważnej choroby. Celem tegorocznej edycji, która przebiegała pod hasłem "Żegnaj Smutku", było zwrócenie uwagi na to, że wiele osób z SM cierpi na depresję, a zarazem pokazanie, że życie z chorobą nie musi być smutne.

W ramach kampanii, we wrześniu odbyły się m.in. koncerty charytatywne w Cieszynie i Radomiu, festiwal SM Rock Fest i piknik rodzinny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. (PAP)

jjj/ mag/

Tagi: serce, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz