Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakończyła się VIII edycja programu "Gaude Polonia"

0
Podziel się:

40 twórców: 27 Ukraińców, 11 Białorusinów, jeden Rosjanin i jeden Ormianin
uczestniczyło w VIII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
"Gaude Polonia". W poniedziałek odebrali oni z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego pamiątkowe
dyplomy.

40 twórców: 27 Ukraińców, 11 Białorusinów, jeden Rosjanin i jeden Ormianin uczestniczyło w VIII edycji Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia". W poniedziałek odebrali oni z rąk ministra Bogdana Zdrojewskiego pamiątkowe dyplomy.

Program Stypendialny "Gaude Polonia" przeznaczony jest dla artystów, tłumaczy literatury polskiej, konserwatorów zabytków, historyków sztuki, krytyków teatru i filmu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Program umożliwia poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod kierunkiem uznanych polskich twórców oraz instytucji kultury.

"Współpraca, którą budujemy, na której nam bardzo zależy, to współpraca nie tylko z twórcami, autorami, z uzdolnioną młodzieżą, lecz także z tymi wszystkimi, którzy ich wychowują, uczą, prowadzą. Ważne by współpraca z krajami, z którymi współpracujemy, była pełna i w jak najdłuższej perspektywie budowała płaszczyznę porozumienia na lata, na wieki. Każde stypendium ma swój początek i swój finał, gdzieś się kończy. Zależy mi jednak bardzo, aby nawiązany kontakt i współpraca nie zamykały się tylko ramami i czasem stypendium" - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W tym roku w programie "Gaude Polonia" po raz pierwszy uczestniczył Ormianin. Vahram Mkhitaryan uczestniczył przez pół roku w zajęciach Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Młody armeński reżyser już po raz drugi wziął udział w artystycznym stypendium w Polce - dwa lata temu uczestniczył w programie stypendialnym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Mkhitaryan specjalizuje się w nurcie filmowym określanym jako "reklama społeczna" - nagrody na kilku festiwalach zdobył jego film o instytucji wolontariatu pt. "Tak po prostu", zajmuje się też ekologią (np. w filmie "Przyroda i przemysł").

Inny uczestnik VIII edycji programu - Oleksandr Herasym ze Lwowa - pracował podczas swojego stypendium nad ukraińskim przekładem "Szkiców piórkiem" Andrzeja Bobkowskiego. Marianna Kijanowska, także pochodząca ze Lwowa, tłumaczyła natomiast współczesną polską poezję, m.in. wiersze Stanisława Barańczaka.

Stypendyści VIII edycji od 1 lutego do 31 lipca realizowali swoje projekty m.in. w Akademiach Muzycznych w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Łodzi; Akademiach Sztuk Pięknych w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu; Muzeum Narodowym w Krakowie; Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski; Zamku Królewskim na Wawelu, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu; Muzeum Pałacu w Wilanowie; Uniwersytecie Jagiellońskim; Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Policealnym Studium Jazzu w Warszawie.

Program Stypendialny "Gaude Polonia" został powołany w 2003 r. W ośmiu edycjach programu wzięło udział 249 artystów, głównie z Białorusi i Ukrainy, ale też z Albanii, Bułgarii, Kazachstanu, Macedonii i Rosji, reprezentujących takie dziedziny sztuki jak: literatura, muzyka, teatr, plastyka, fotografia, film, konserwacja dzieł sztuki, ochrona dziedzictwa kulturowego. Operatorem programu stypendialnego jest Narodowe Centrum Kultury. (PAP)

aszw/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)