Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyło się 4. Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM

0
Podziel się:

Przyjęciem oświadczenia zakończyło się w piątek w Poznaniu 4. Spotkanie
Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM. Delegaci przez trzy dni rozmawiali na temat "Dziedzictwa
wobec wyzwań współczesności".

Przyjęciem oświadczenia zakończyło się w piątek w Poznaniu 4. Spotkanie Ministrów Kultury Azji i Europy ASEM. Delegaci przez trzy dni rozmawiali na temat "Dziedzictwa wobec wyzwań współczesności".

W przyjętym oświadczeniu delegaci zaproponowali m.in. zorganizowanie tygodnia kultury ASEM i powołanie inkubatora wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego.

W spotkaniu w Poznaniu, które rozpoczęło się w środę, wzięło udział 38 delegacji z 36 krajów Europy i Azji, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i Fundacji Azja-Europa.

"Jeszcze nigdy w historii spotkań ministrów kultury ASEM nie było takiej frekwencji delegacji narodowych. Nasze obrady były owocne, rozmawialiśmy o zagrożeniach dla dziedzictwa kulturowego związanych z rozwojem cywilizacyjnym, klęskami naturalnymi czy wojnami" - powiedział na konferencji prasowej podsumowującej 4. Spotkanie minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W oświadczeniu końcowym zawarte są wskazania, wypracowane podczas czwartkowych obrad warsztatowych i piątkowych plenarnych. Dokument ten zostanie przekazanym uczestnikom zaplanowanego na październik szczytu państw ASEM w Brukseli.

Warsztaty dotyczyły czterech tematów. Uczestnicy pierwszego z nich - "Budowanie świadomości dziedzictwa kulturowego" - zaapelowali też do krajów-członków ASEM o budowanie świadomości ochrony dziedzictwa kulturowego wśród dzieci, młodzieży i nauczycieli.

Według delegatów, ochroną dziedzictwa narodowego powinny zajmować się nie tylko rządy, ale także lokalne społeczności i organizacje pozarządowe. Tematem drugiego warsztatu był "Międzykulturowy dialog w sprawie polityki dziedzictwa." Jego uczestnicy zaapelowali o tworzenie międzynarodowych programów i o przyszłą współpracy i praktyczne rozwiązania w obszarze wielokulturowego dziedzictwa. Programy te powinny promować wiedzę o dziedzictwie azjatyckich i europejskich kultur wśród konserwatorów zabytków, studentów, artystów, a także mają na celu rozpowszechnianie specjalnych technologii i metod ochrony dziedzictwa kulturowego.

Podczas tego warsztatu zaproponowano także zorganizowanie tygodnia dziedzictwa kulturowego ASEM, jako platformy dla azjatyckich i europejskich krajów, służącej prezentowaniu ich dziedzictwa i promowania osiągnięć samego ASEM.

Uznano również, że kraje zrzeszone w ASEM powinny przy pomocy podręczników, stron internetowych i publikacji naukowych prezentować problemy i sposoby ich rozwiązań, poprzez opisywanie dobrych praktyk.

Według uczestników trzeciego warsztatu - "Dziedzictwo i rozwój. Zarządzanie historycznymi miastami" - rozwój miast przy braku terenów inwestycyjnych może stanowić zagrożenie dla istniejących zabytków. Ich zdaniem, w planowaniu rozwoju miast powinno brać się pod uwagę dziedzictwo historyczne zarówno materialne, jak i niematerialne.

Delegaci chcą także stworzenia mechanizmów wymiany urzędników i ekspertów oraz organizowania międzydyscyplinarnych spotkań i warsztatów, zwłaszcza dla kształcenia urzędników niższego szczebla, w zakresie zarządzania i ochrony historycznych kompleksów miejskich.

Ponadto ministrowie rekomendują stworzenie inkubatora naukowego powiązanego z centrum edukacyjnym jako platformy przyszłej współpracy, dzięki której będzie można dzielić się pomysłami na rozwiązanie problemów zarządzania historycznymi miastami w Azji i Europie.

Podczas warsztatu "Dziedzictwo kulturowe i jego współczesne zagrożenia" poruszano tematy obecnych zagrożeń materialnej i niematerialnej kultury, które są związane z przewidywalnymi i nieprzewidywalnymi zdarzeniami, takimi jak naturalne procesy niszczenia zabytków, kataklizmy (trzęsienia ziemi, powodzie, itp.) oraz działania wojenne.

Innym znaczącym zagrożeniem dla dziedzictwa kulturowego są: przemyt dzieł sztuki, wpływ rozwoju cywilizacyjnego takiego jak urbanizacja czy rozwój ruchu turystycznego.

Ministrowie chcieliby, aby powstała platforma wymiany doświadczeń w obliczu zagrożeń klęskami naturalnymi czy działaniami wojennymi, na której byłyby prezentowane praktyczne sposoby radzenia sobie z ochroną dziedzictwa w warunkach zagrożeń.

Uczestnicy tego warsztatu chcą też stworzenia bazy danych przepisów prawnych wszystkich krajów należących do ASEM dotyczących legalnej działalności importowo-eksportowej rynku i handlu dziełami sztuki.

Kolejne spotkanie ministrów kultury ASEM zorganizowane zostanie w w Dżakarcie w Indonezji w 2012 roku. W najbliższym czasie do grupy państw ASEM dołączy Australia, Nowa Zelandia i Rosja.

Spotkania Ministrów Kultury ASEM są częścią szerszej formy dialogu między Azją i Europą. ASEM (Asia Europe Meeting) skupia 46 członków: 10 państw regionalnej organizacji Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-wschodniej (ASEAN), Sekretariat Generalny ASEAN, Japonię, Chiny, Indie, Mongolię, Pakistan, Koreę Południową oraz 27 krajów Unii Europejskiej i Komisję Europejską.

Celem ASEM, którego działalność zainaugurowano na szczycie w Bangkoku w 1996 roku, jest rozwój współpracy w trzech płaszczyznach: politycznej (walka z terroryzmem, migracje, prawa człowieka, walka ze zmianami klimatycznymi), ekonomicznej (znoszenie barier w handlu i inwestycjach) oraz kulturalno-naukowej i społecznej. Jest to jedyne, jak do tej pory, forum bezpośredniego dialogu między Unią Europejską a krajami Azji.(PAP)

kpr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)