Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakończyło się referendum ws. odwołania prezydent Warszawy

0
Podziel się

#
dochodzą m.in. informacje o przebiegu głosowania
#

bEpCyUyd

# dochodzą m.in. informacje o przebiegu głosowania #

13.10. Warszawa (PAP) - Zakończyło się referendum ws. odwołania przed końcem kadencji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy stolicy głosowali od godziny 7 do 21. Referendum będzie ważne, jeśli do urn poszło ponad 389 tys. uprawnionych do głosowania warszawiaków.

Według sondażu TNS Polska dla TVN24 i TVP z godz. 20.30 frekwencja w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wyniosła 27,2 proc., co znaczyłoby, że referendum jest nieważne.

bEpCyUyf

Warszawiacy głosowali w 863 obwodowych komisjach, w tym w kilkudziesięciu obwodach odrębnych - w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała PAP, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, zgodnie z własnym wezwaniem do mieszkańców stolicy, nie wzięła udziału w referendum. Prezydent w liście do warszawiaków apelowała, by jeśli w ich opinii w Warszawie nie dzieje się nic nadzwyczajnego, nie brali udziału w referendum.

"Poczekajcie. Za rok są wybory. Wtedy będziecie mieli możliwość ocenić pełne dwie kadencje mojego urzędowania i skonfrontować to z dokonaniami i pomysłami innych kandydatów. Taki wybór będzie wyborem pozytywnym" - napisała Gronkiewicz-Waltz.

Inicjator referendum, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział zagłosował w Szkole Podstawowej nr 81 na Ursynowie. Powiedział, że jeśli dojdzie do przedterminowych wyborów na prezydenta Warszawy, będzie w nich kandydował.

bEpCyUyl

Według Guziała źle się stało, że partyjni politycy bronili Hanny Gronkiewicz-Waltz "zniechęcając obywateli do korzystania ze swoich demokratycznych praw". "Uważam, że polityk powinien obronić się przy urnie, tak jak aktor broni się przed widownią, a nie przed pustą salą - widownia albo klaszcze oczekując bisów, albo gwiżdże wychodząc w połowie przedstawienia" - zaznaczył.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oddał swój głos w referendum przed południem na warszawskim Żoliborzu; nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Piotr Gliński, wymieniany jako kandydat PiS na prezydenta Warszawy, na pytanie, czy frekwencja będzie wystarczająca, odpowiedział: "Tego nigdy nie wiadomo. Podejrzewam, że będzie jednak na granicy.

"Referenda to nie odbywające się co cztery lata wybory, więc mobilizacja obywateli jest mniejsza, poza tym była bardzo silna propaganda, moim zdaniem na granicy prawa, zniechęcająca do udziału w referendum. Szkoda, ale zobaczymy, czy będziemy mieli święto demokracji, czy raczej święto tych, którzy interes partyjny przedkładają nad wartości demokratyczne" - mówił Gliński.

bEpCyUym

Poseł Ryszard Kalisz (niezrz.), który w południe głosował na Żoliborzu, wyraził nadzieję, że frekwencja będzie wystarczająca. "Ludzie przychodzą, spotkałem kilkunastu sąsiadów. Potrzeba 29 procent uprawnionych do głosowania, i tyle pewnie będzie, natomiast to bardzo specyficzna rzecz, bo najwyższe władze państwowe namawiały do nieuczestniczenia" - powiedział Kalisz po głosowaniu dziennikarzom.

Z obserwacji dziennikarza PAP wynika, że niewiele osób odwiedzało po południu lokale wyborcze. Żadna z osób, z którymi rozmawiali reporterzy PAP nie deklarowała, że głosowała przeciw odwołaniu prezydent miasta.

Po południu w ciągu 20 min. do dwóch komisji wyborczych w liceum Bolesława Prusa na Saskiej Kępie przyszło zaledwie troje głosujących.

W centrum Warszawy w szkole nieopodal Placu Trzech Krzyży przewodnicząca powiedziała, że protokół będzie mogła wywiesić już o 22. "Nie jest to informacja tym, ze tak mało osób głosowało, tylko z praktyki wiem, że liczenie nie zajmie nam wiele czasu. To mała kartka z odpowiedziami TAK-NIE" - powiedziała.

bEpCyUyn

W szkole głosowała mama uczącej się tam dziewczynki. "Głosowałem za odwołaniem prezydent, bo chcą zlikwidować szkołę mojej córki. Nie zgadzam się na to i liczę, że nowy prezydent nie będzie likwidować szkół" - mówiła.

Jedna z mieszkanek Saskiej Kępy przyznała, że poszła głosować w tajemnicy przed rodziną. "Żeby nie denerwować rodziny nie powiedziałam, że idę głosować, bo mąż i dzieci mają inne zdanie. Ja jestem przeciw obecnej prezydent. Wzięłam psa na spacer i oddałam głos" - mówiła PAP.

Taksówkarz jednej z korporacji podkreślał, że jest za odwołaniem prezydent, bo jeżdżąc po mieście dokładnie widzi, jaka jest sytuacja. "Wiem dziesięć razy więcej od przeciętnego warszawiaka, co się tu wyprawia. Dlatego jestem przeciw obecnej prezydent. Uważam też, że obowiązkiem było głosować, może będzie to mała lekcja demokracji na przyszłość" - mówił.

Członkowie żadnej z komisji nie chcieli udzielać informacji o liczbie głosujących. W żadnej z odwiedzonych komisji nie doszło do incydentów, czy nietypowych zdarzeń, głosowanie przebiegało spokojnie.

bEpCyUyo

Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum może w ciągu 7 dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uzna, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik. Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia. (PAP)

ago/ kno/ brw/ wni/ mca/ js/ malk/

bEpCyUyG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)