Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyły się IV Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

0
Podziel się:

W Domu Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach k. Konstancina
zakończyły się IV Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą. Ich uczestnicy otrzymali zaświadczenia,
potwierdzające udział w Spotkaniach oraz publikacje i materiały edukacyjne IPN.

W Domu Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach k. Konstancina zakończyły się IV Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą. Ich uczestnicy otrzymali zaświadczenia, potwierdzające udział w Spotkaniach oraz publikacje i materiały edukacyjne IPN.

Polonijne Spotkania to organizowany corocznie od 2007 r. przez Biuro Edukacji Publicznej IPN kurs najnowszych dziejów Polski i aktywnych metod ich nauczania.

Jest on przeznaczony dla polskich i polonijnych nauczycieli z całego świata. W tegorocznej edycji Spotkań wzięło udział 43 polskich pedagogów z 15 krajów: Białorusi, Bułgarii, Estonii, Francji, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii.

Podczas tegorocznych Spotkań przeprowadzono prawie 90 godzin zajęć - były to wykłady i warsztaty. Zajmowano się m.in. tematem pracy ze świadkiem historii i utrwaleniem jego wspomnień w taki sposób, by były one podstawą do dalszych działań edukacyjnych bądź naukowych.

Uczestnicy Polonijnych Spotkań poznawali także nowoczesne metody dydaktyczne i to, jak wykorzystywać je podczas nauczania. Zajęcia dotyczyły również takich zagadnień, jak: zagłada polskich Żydów i Polacy ratujący Żydów, filmowe wizje PRL oraz kryzysy PRL w polskim filmie, rola polskiej flagi w najnowszej historii Polski, dzieje Solidarności, gry edukacyjne Biura Edukacji Publicznej, Zbrodnia Katyńska, a także dzieje polskiej masonerii.

Spotkania z Historią Najnowszą są elementem Programu Polonijnego Biura Edukacji Publicznej IPN. Pracownicy Wydziału Edukacji Historycznej BEP nawiązują kontakty z polonijnymi placówkami oświatowymi, prezentują ofertę edukacyjną Biura, prowadzą różnorodne zajęcia dla nauczycieli i uczniów oraz organizują prezentacje naszych wystaw. Edukatorzy IPN dotarli do kilkuset nauczycieli oraz kilku tysięcy uczniów żyjących poza granicami kraju. Ta działalność przyniosła im w 2008 r. nagrodę im. Ireny i Franciszka Skowyrów, przyznaną przez Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Współorganizatorem IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą byłą fundacja Oświata Polska za Granicą. Zadanie zostało zrealizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2010 r.

Patronem medialnym tegorocznych, IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą była Polska Agencja Prasowa. Przedstawiciele PAP zaprezentowali uczestnikom Spotkań swoją ogólnodostępną ofertę medialną - portale historyczny (www.dzieje.pl) i polonijny. (PAP)

agz/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)