Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakończyły się negocjacje z Białorusią ws. małego ruchu granicznego

0
Podziel się:

Zakończyły się negocjacje Polski z Białorusią w sprawie umowy o małym ruchu
granicznym; gotowy projekt zaaprobowała Komisja Europejska, w najbliższym czasie dojdzie do
podpisania porozumienia, które będzie ułatwieniem dla mieszkańców przygranicznego pasa.

Zakończyły się negocjacje Polski z Białorusią w sprawie umowy o małym ruchu granicznym; gotowy projekt zaaprobowała Komisja Europejska, w najbliższym czasie dojdzie do podpisania porozumienia, które będzie ułatwieniem dla mieszkańców przygranicznego pasa.

"W ślad za opinią Komisji Europejskiej były pewne techniczne korekty w umowie. W najbliższych dniach zakończą się uzgodnienia zapisów technicznych" - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski.

Jak zaznaczył, rozmowy nad ostatnimi zapisami nie są już negocjacjami, tylko technicznymi uzgodnieniami między stronami dotyczącymi procedur wydawania odpowiednich dokumentów.

Dzięki umowie, mieszkańcy strefy przygranicznej będą mogli łatwiej przekraczać granicę - na podstawie specjalnych kart MRG, a nie wiz.

Zgodnie z wytycznymi UE szerokość pasa przygranicznego, który będzie objęty umową ma wynosić 30 kilometrów. W związku z tym, że ograniczony on jest granicami administracyjnymi jednostek w danym kraju (w Polsce gmin) jego szerokość jest większa; nie może jednak przekraczać 50 km.

Aby móc otrzymać specjalną kartę uprawniającą do przekraczania granicy, trzeba być wcześniej zameldowanym przez co najmniej trzy lata w pasie przygranicznym, o którym mowa w porozumieniu.

"Intencją małego ruchu jest ułatwienie kontaktu rodzinom, które mieszkają po dwóch stronach granicy; po drugie ułatwienie współpracy samorządowej, organizacja imprez kulturalnych, sportowych i wreszcie odwiedzanie grobów bliskich" - wylicza Borkowski.

Karta uprawniająca do przekraczania granicy będzie kosztowała 20 euro; będzie można z niej korzystać przez pięć lat. To spore ułatwienie dla Białorusinów w porównaniu z droższymi, krótkoterminowymi wizami Schengen.

Jednak na porozumieniu zyskają również Polacy, którzy chcąc jechać na Białoruś również muszą starać się o wizę (koszt jednorazowej to 25 euro).

Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania będzie jednak wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego na czas przebywania za granicą.

"W przypadku, kiedy dochodzi do jakichś problemów ze zdrowiem, to jednostka służby zdrowia ma gwarancje, że koszty opieki zdrowotnej zostaną pokryte ze środków firmy ubezpieczeniowej" - tłumaczy konieczność wprowadzenia takich obostrzeń Borkowski.

Gdy umowa zostanie już podpisana, konieczna będzie jeszcze jej ratyfikacja przez parlamenty obu krajów. Do tego czasu Polska i Białoruś będą miały czas na przygotowanie koniecznej infrastruktury. "To są zarówno sprawy lokalowe, jak i sprawy kadrowe, a więc specjalni konsulowie, którzy będą odpowiedzialni za obsługę osób starających się o karty MRG. Taką kadrę przygotowujemy, gdy umowa będzie wchodziła w życie zatrudnienie w konsulatach będzie zwiększone" - powiedział wiceminister.

Sprawę MRG będą obsługiwały na Białorusi dwa polskie konsulaty - w Brześciu i Grodnie.

Polska chce również podpisać podobną umowę z Rosją, jednak Moskwa ze względu na specyfikę Obwodu Kaliningradzkiego stara się uzyskać od Komisji Europejskiej zgodę, by mieszkańcy całego tego obszaru byli objęci ułatwieniami.(PAP)

stk/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)