Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakopane: Happening przeciwko łamaniu praw ojców

0
Podziel się:

Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców
przez sądy rodzinne miał na celu środowy happening w Zakopanem.
Protest odbył się w trakcie X Kongresu Stowarzyszenia Sędziów
Sądów Rodzinnych w Polsce.

bEBTOTwB

Zwrócenie uwagi na dyskryminowanie ojców przez sądy rodzinne miał na celu środowy happening w Zakopanem. Protest odbył się w trakcie X Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce.

Happening zorganizowali ojcowie ze Stowarzyszenia na Rzecz Poszanowania Praw Dzieci i Rodziny. Domagają się zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. "Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwu oraz samym sędziom jak fikcyjny jest polski system zwany prorodzinnym" - powiedział PAP prezes zarządu Stowarzyszenia, Krzysztof Gawryszczak.

Zdaniem protestujących w sądach rodzinnych zapadają krzywdzące wyroki. Ponadto uważają, że w Polsce brakuje możliwości egzekwowania wyroków sądu.

bEBTOTwD

Przewodnicząca Stowarzyszenia Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce, Ewa Waszkiewicz powiedziała dziennikarzom, że sąd tylko wyrokuje w danej sprawie, a nie odpowiada za egzekwowanie prawa w odpowiednim tempie. "Chcemy, aby kontakty ojców z dziećmi były realizowane" - dodała Waszkiewicz.

Do Zakopanego przyjechało kilkunastu ojców, którzy od lat walczą o większe prawa do kontaktów z dziećmi. "Mam zasądzone widzenia z dzieckiem. Niestety moja była żona nie respektuje wyroku sądu. Matka zmienia nastawienie dziecka do mnie" - mówił dziennikarzom jeden z protestujących ojców.

W ubiegłym roku ojcowie ze Stowarzyszenia wręczyli swoje postulaty obradującym w Zakopanem sędziom sądów rodzinnych. Zdaniem protestujących nie uwzględniono tych postulatów, a rozmowy skoczyło się na niespełnionych obietnicach.

"Poparliśmy działania stowarzyszeń praw ojca w celu poprawy egzekucji kontaktów z dziećmi. (...) Rodzic, którego z różnych przyczyn nie ma w domu rodzinnym, nie może żądać równego podziału kontaktów z dzieckiem, ponieważ będzie to prowadziło do ogromnych zaburzeń w osobowości dzieci" - powiedziała dziennikarzom Waszkiewicz.

bEBTOTwJ

Według przedstawicieli Stowarzyszenia każdego roku kilka tysięcy ojców rozpoczyna walkę o prawo do opieki nad swoim dzieckiem; w większości spraw sądowych opieka nad dziećmi przyznawana jest matce.(PAP)

szb/ wkr/ woj/

bEBTOTxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)