Notowania

wiadomości
15.03.2011 15:32

Zakopane: Rozpoczęły się dwudniowe obrady KEP

Dwudniowe obrady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) rozpoczęły się we wtorek w Zakopanem. Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, najważniejszym tematem spotkania są przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwudniowe obrady Konferencji Episkopatu Polski (KEP) rozpoczęły się we wtorek w Zakopanem. Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, najważniejszym tematem spotkania są przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II.

Obrady biskupów odbywają się w zakopiańskim domu rekolekcyjno-wypoczynkowym "Księżówka" z okazji obchodów 100-lecia jego powstania. Jak zaznaczył ks. Kloch, do tego domu - założonego przez duchownych 100 lat temu - "bardzo lubił przyjeżdżać kardynał Karol Wojtyła i ciągle jego ślady tutaj spotykamy".

Według niego osoba Jana Pawła II będzie najważniejszym punktem dwudniowej konferencji. Biskupi będą omawiać przygotowania do beatyfikacji Ojca Świętego.

Hierarchowie będą też pracować nad projektem dokumentu społecznego. "Ten dokument będzie dopiero omawiany, na pewno będzie się wiązał ze zubożeniem społeczeństwa, które jest widoczne na każdym kroku. To będzie obszerniejszy dokument, który będzie opisywał pewne zjawiska i - jak się spodziewam - pokazywał jakieś drogi na przyszłość" - wyjaśnił rzecznik Episkopatu.

Podczas konferencji odbędą się wybory nowych członków dwóch organów Episkopatu: najważniejszego ciała KEP, czyli Rady Stałej - na wolne miejsce po metropolicie warszawskim kard. Kazimierzu Nyczu, który został kardynałem oraz do Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu po nagłej śmierci metropolity lubelskiego abp. Józefa Życińskiego.

"Omawiane też będą sprawy ordynariatu polowego, którym kieruje nowy biskup polowy Józef Guzdek, stan dialogu ekumenicznego oraz zatwierdzone zostaną niektóre tłumaczenia na język polski w Mszale Rzymskim" - dodał ks. Kloch.

Biskupi poruszą też sprawy społeczne, takie jak m.in. nadchodzące przewodnictwo Polski w Unii Europejskiej oraz rządowe plany reformy systemu emerytalnego, ponieważ - jak zaznaczył rzecznik - "takie sprawy społeczne są również przedmiotem obrad biskupów polskich".

Jak zapowiedział ks. Kloch, we wtorek wieczorem biskupi udadzą się do sanktuarium na Olczy, gdzie znajduje się centrum stowarzyszenia Cudownego Medalika (związanego z objawieniami Matki Bożej w Paryżu w 1830 r.). Będą tam przewodniczyć Apelowi Jasnogórskiemu.

Następnego dnia przed rozpoczęciem obrad biskupi będą koncelebrować mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o którym papież Jan Paweł II mówił, że jest mu ono "w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie", ze względu na kult Matki Bożej Fatimskiej, za której wstawiennictwem przeżył zamach z 13 maja 1981 roku.

W wieczór poprzedzający zebranie plenarne w "Księżówce", biskupi, którzy przybyli już do Zakopanego, mieli okazję obejrzeć film dokumentalny "Jan Paweł II - szukałem was", który właśnie wchodzi na ekrany kin.(PAP)

rgr/ abr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz