Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 11:47

Zakopane: Rozpoczynają się rekolekcje episkopatu

# w drugim akapicie pierwsze zdanie powinno kończyć się "(...) pod Tatry w 1997 roku". #

Podziel się
Dodaj komentarz

# w drugim akapicie pierwsze zdanie powinno kończyć się "(...) pod Tatry w 1997 roku". #

26.11. Zakopane (PAP) - "Będziecie mi świadkami wiary" to temat dorocznych rekolekcji episkopatu, które rozpoczynają się w poniedziałek w Zakopanem. Nauki dla biskupów będzie do czwartku głosił ks. Tadeusz Huk. Temat rekolekcji związany jest z ogłoszonym przez papieża Rokiem Wiary.

Rekolekcje Konferencji Episkopatu Polaki rozpoczną się w poniedziałek wieczorem w zakopiańskiej "Księżówce", gdzie Jan Paweł II zatrzymał się na kilka dni podczas swojej pielgrzymki pod Tatry w 1997 roku. Rekolekcje poprzedzi spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, która przygotuje tematykę zebrań plenarnych episkopatu w 2013 r.

"Słuchacze będą niecodzienni, ale Słowo Boże jest uniwersalne - dla wszystkich to samo. Tylko każdy przyjmuje je na miarę swojego otwarcia" - zapowiedział w komunikacie biura prasowego episkopatu tegoroczny rekolekcjonista. "Rekolekcje będą przebiegać w klimacie zasłuchania w Słowo Boże" - zapowiedział ks. Huk i podkreślił, że "wiara rodzi się ze słuchania".

"Jako proboszcz odpowiedzialny za wspólnotę parafialną rozumiem jak trudno jest być świadkiem wiary w tym zatomizowanym świecie. Tym bardziej jest to trudne w znacznie większej wspólnocie, którą jest diecezja i cała Polska" - mówił ks. Huk. Podkreślił, że biskupi jako pasterze, którym powierzona jest wielka odpowiedzialność za prowadzenie Kościoła w Polsce potrzebują rekolekcji nawet bardziej niż inni księża, a "Słowo Boże zawsze jest nowe i oświetla dzisiejszy szybko zmieniający się świat".

Ks. Tadeusz Huk był wiele lat ojcem duchownym seminarium duchownego w Warszawie. Jest jednym z animatorów i organizatorów Szkoły Wychowawców Seminaryjnych. Obecnie jest proboszczem parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym k. Piaseczna, jest też ojcem duchownym kapłanów archidiecezji warszawskiej. Wielokrotnie głosił rekolekcje do kleryków, księży, a także do sióstr zakonnych i do katolików świeckich. Prowadził też rekolekcje zamknięte w domach formacji u jezuitów i salwatorianów.

Do spotkania z biskupami rekolekcjonista przygotowywał się - jak powiedział - przez próbę modlitewnego spojrzenia na drogę rozwoju wiary postaci biblijnych, takich jak Abraham, Mojżesz czy św. Paweł. Przypominał też sobie świadków wiary, z którymi dane mu było spotkać się osobiście.

Kolejne dni rekolekcji biskupi będą rozpoczynać od mszy w zakopiańskiej "Księżówce". We wtorek rano mszy będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a w środę kard. Kazimierz Nycz. Homilie będzie głosił rekolekcjonista ks. Huk. Rekolekcje zakończą się w czwartek przed południem mszą, którą odprawi przewodniczący KEP abp Józef Michalik. (PAP)

szb/ as/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz