Notowania

śląsk
06.07.2013 09:55

Zalania i awarie po burzach na Śląsku

Wskutek intensywnych opadów w mieście utworzyły się też duże rozlewiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elena Luria/Dreamstime)

Miejscowe zalania i awarie infrastruktury - głównie w zachodniej części aglomeracji katowickiej - to efekty burz, które przeszły nocą i nad ranem nad woj. śląskim. Najpoważniejsze skutki wystąpiły w Rudzie Śląskiej.

Jak poinformował kapitan Klaudiusz Cop z rudzkiej straży pożarnej, w dzielnicy Bielszowice od uderzenia pioruna spłonął dom jednorodzinny. Nikomu nic się nie stało.

Wskutek intensywnych opadów w mieście utworzyły się też duże rozlewiska. Jedno w dzielnicy Bykowina w rejonie ulic Zgrzebnioka i Związku Młodzieży Polskiej, a drugie w sąsiedniej dzielnicy Kochłowice, w rejonie ul. Radoszowskiej.

W tym pierwszym przypadku rozlewisko powstało na osiedlu mieszkaniowym z wielkiej płyty; w drugim miejscu dominuje zabudowa jednorodzinna. Cop zaznaczył, że strażacy starają się pompować wodę, jednak zwłaszcza w Bykowinie rozlewisko jest rozległe.

Według informacji działającego przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w Rudzie Śląskiej w ciągu nocy energii elektrycznej nie miało ok. 5 tys. odbiorców, rano liczba ta zmniejszyła się do 1,4 tys.

Awaria energetyczna miała też miejsce w Gliwicach. Tam po uderzeniu pioruna w tzw. Główny Punkt Zasilania przez kilkanaście minut prądu nie miało ok. 33 tys. odbiorców.

Ogółem w związku z burzami jakie przeszły przez teren całego województwa w ciągu ostatniej doby straż pożarna do sobotniego poranka odnotowała ok. 150 interwencji.

Jak poinformował PAP rzecznik śląskiej straży pożarnej, od godziny 7.30 strażacy odebrali kolejnych 87 zgłoszeń. Spływały one z dwóch pasów, nad którymi przechodziły burze - powiatów częstochowskiego, myszkowskiego i zawierciańskiego oraz z Katowic, Mikołowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic.

Rano rozlewiska powstałe wskutek burz w dwóch miejscach zalały drogę krajową nr 46 - w miejscowościach Lgoczanka i Ślęzany między Częstochową a Szczekocinami. W tych rejonach pozalewane zostały też niektóre posesje i przepusty pod drogami.

Wcześniej w zachodniej części aglomeracji czasowo pozalewane były też główne drogi i torowiska tramwajowe. Ok. godz. 5 nieprzejezdna była droga nr 88 w rejonie Zabrza. W centrum tego miasta przez ponad godzinę do godz. 5 nieprzejezdne było torowisko tramwajowe pod wiaduktem kolejowym. Tramwaje czasowo nie mogły przejechać też ok. godz. 3. przez centrum Świętochłowic.

Według ostrzeżenia krakowskiego oddziału Centralnego Biura Prognoz Meteorologiczny IMGW, w sobotę do wieczora na terenie woj. śląskiego mogą występować burze z gradem.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: śląsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz