Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zalew Wiślany - lód topnieje, rybacy zaczynają połowy

0
Podziel się:

Na Zalewie Wiślanym rybacy zaczęli już połowy leszcza. Jest to możliwe, bo
południowa część akwenu jest wolna od lodu. Gdy lód na Zalewie całkowicie zniknie, rybacy rozpoczną
połowy śledzi.

Na Zalewie Wiślanym rybacy zaczęli już połowy leszcza. Jest to możliwe, bo południowa część akwenu jest wolna od lodu. Gdy lód na Zalewie całkowicie zniknie, rybacy rozpoczną połowy śledzi.

Jak poinformował PAP w poniedziałek inspektor rybołówstwa Roman Jachimowicz, wolna od lodu jest część Zalewu - od Tolkmicka do ujścia Nogatu. Z takich warunków skorzystały pierwsze załogi łodzi rybackich, które wypłynęły na połów.

"Jako pierwsi połowy leszcza rozpoczęli rybacy z Kamienicy Elbląskiej. Myślę, że w ciągu od 4 do 6 dni kolejne załogi zaczną połowy. Oprócz leszczy będą łowić okonie, sandacze i płocie" - podkreślił Jachimowicz.

Na leszcze, sandacze i płocie nie ma kwot połowowych. Jedynym ograniczeniem w połowach jest wielkość ryb. Rybacy muszą przestrzegać wielkości ochronnych poszczególnych gatunków.

Jak dodał Jachimowicz, w ciągu najbliższych dni lód na Zalewie może już całkowicie stopnieć i wówczas rybacy zaczną połowy śledzi, które wpływają z Bałtyku na tarło.

"Niewykluczone, że śledzie już są w Zalewie pod lodem. Rybacy zaczną jednak połowy wówczas, gdy będą mieć całkowitą pewność, że Zalew jest wolny od lodu. W przeciwnym razie tak zwane pola lodowe mogą zniszczą im siatki"- podkreślił Jachimowicz.

Zazwyczaj połowy śledzia zaczynają się na Zalewie na przełomie marca i kwietnia. Najwięcej łowi się w przygranicznych wodach na wysokości Nowej Pasłęki, Fromborka i Piasków.

"Tegoroczny limit połowowy na śledzie na Zalewie wynosi 2,1 tony. W ubiegłym roku rybacy mogli złowić 1,7 tony i ten limit prawie całkowicie wyczerpali"- podkreślił inspektor.

Rybacy nie przerabiają ryb nad Zalewem, wiozą je do punktów skupu, magazynów czy hurtowni albo sprzedają z burty.

Na całym Zalewie Wiślanym zarejestrowane są 83 łodzie rybackie, ale w pracę związaną z rozładunkiem ryb zaangażowanych jest kilkaset osób, często całe rodziny.(PAP)

ali/ mki/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)