Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Załoga płockiego OBR złożyła ofertę na kupno swej spółki

0
Podziel się:

Załoga płockiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego (OBR),
która pod koniec listopada powołała spółkę pracowniczą, złożyła w czwartek w Ministerstwie Skarbu
Państwa ofertę na zakup 85 proc. akcji tego podmiotu - poinformował PAP pełnomocnik rady
pracowników OBR Piotr Wujec.

Załoga płockiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Rafineryjnego (OBR), która pod koniec listopada powołała spółkę pracowniczą, złożyła w czwartek w Ministerstwie Skarbu Państwa ofertę na zakup 85 proc. akcji tego podmiotu - poinformował PAP pełnomocnik rady pracowników OBR Piotr Wujec.

"Oferta jest złożona. Liczy ponad czterdzieści stron, z czego połowa to pomysły na przyszłość, dotyczące utrzymania działalności i rozwoju OBR jako spółki pracowniczej" - oświadczył Wujec.

Podkreślił, iż pracownicy spółki znaleźli źródła kredytowania dla swojego projektu, licząc jednocześnie, że zostaną one rozszerzone w styczniu 2010 r., gdy zgodnie z założeniami rządowymi, dotyczącymi wsparcia finansowego dla spółek pracowniczych, zostanie podpisana stosowna umowa między Ministerstwem Finansów a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o program opracowany przez Ministerstwo Gospodarki i ogłoszony w październiku tego roku.

Wujec zaznaczył, że priorytetem spółki pracowniczej OBR jest utrzymanie produkcji w Płocku, zapobieżenie wrogiemu przejęciu, a także utrzymanie profilu naukowo-badawczego podmiotu "w polskich rękach", tak by polskie uczelnie i polscy naukowcy rozwijali swą działalność wraz z rozwojem spółki.

"Najważniejszym jest, że spółka pracownicza zapewni miejsca pracy i utrzymanie profilu działalności. Jest stuprocentowa gwarancja, że w przypadku, gdy wygra oferta pracowników w przetargu na zakup płockiego OBR, profil produkcji zostanie utrzymany" - oświadczył Wujec.

Sporządzenie aktu założycielskiego spółki pracowniczej OBR odbyło się w obecności notariusza 28 listopada 2009 r. Przystąpiło do niej 179 osób z 230 pracowników. Powołanie spółki pracowniczej pozytywnie oceniła 12-osobowa rada naukowa OBR.

Wcześniej, 12 listopada, Ministerstwo Skarbu Państwa zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna pakietu 85 proc. akcji OBR, będącej jednoosobową spółką SP. W opublikowanym wtedy ogłoszeniu podano, iż oferty w sprawie kupna 941 800 akcji o wartości nominalnej 10 zł każda można składać do 17 grudnia 2009 r. w siedzibie resortu. W ogłoszeniu zaznaczono, że uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia do 15 proc. akcji.

Na początku listopada załoga płockiego OBR, opowiadająca się za procesem prywatyzacji zakładającym powstanie spółki pracowniczej, przystąpiła do protestu zorganizowanego przez tamtejszy NSZZ "Solidarność". Związkowcy zażądali wtedy od SP m.in. informacji na temat planów prywatyzacyjnych oraz sprzeciwili się odwołaniu prezesa i jednego członka zarządu spółki. Protest, który polega na oflagowaniu budynku, trwa.

OBR jest jednym z dwóch w Unii Europejskiej, obok francuskiego koncernu Total, producentów benzyny lotniczej oraz dostawcą kluczowych dla PKN Orlen pakietów dodatków uszlachetniających do paliw i biopaliw. Ośrodek eksportuje produkty na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Sudanu i Jordanii. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą, dotyczącą branży rafineryjnej, opracowując m.in. analizy techniczno-ekonomiczne, projekty modernizacji i optymalizacji procesów technologicznych i ochrony środowiska. Spółka znajduje się na liście podmiotów istotnych dla obronności Polski.

W 2008 r. zysk netto OBR wyniósł około 10 mln zł.(PAP)

mb/ je/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)