Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamachy w dniu niepodległości. Są ofiary

0
Podziel się

Co najmniej siedem osób zginęło w trzech eksplozjach w stolicy Nigerii.

Zamachy w dniu niepodległości. Są ofiary
(S Martin/CC/Flickr)
bEgLxPnV

Co najmniej siedem osób zginęło w trzech eksplozjach, do których doszło w piątek w stolicy Nigerii Abudży podczas obchodów 50. rocznicy uzyskania przez ten kraj niepodległości. Wcześniej zamachami grozili działający w kraju rebelianci z Delty Nigru.

W Abudży eksplodowały dwa samochody-pułapki i jeden mniejszy ładunek. Pierwszy samochód eksplodował, kiedy różne formacje wojskowe przygotowywały się do przemarszu przez jeden z głównych placów miasta, na którym miał je obserwować prezydent kraju Goodluck Jonathan.

Pięć minut później wybuchł kolejny samochód zabijając co najmniej 7 osób.

bEgLxPnX

Według agencji Associated Press na placu, na którym miała się odbyć defilada, zanim przybyli tam wojskowi, eksplodował jeszcze jeden, mały ładunek. W pobliżu miejsca wybuchu na ziemi leżał ochroniarz.

Obchody 50. rocznicy uzyskania niepodległości kontynuowano później bez przeszkód, chociaż ich uczestnicy wiedzieli, że coś się wydarzyło.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t92405.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krwawe;zamieszki;religijne;w;nigerii,183,0,596663.html) Krwawe zamieszki religijne w Nigerii

Ruch Wyzwolenia Delty Nigru główne ugrupowanie rebeliantów działające na zasobnych w ropę terenach na południu kraju, w piątek przed zamachem przesłało do dziennikarzy ostrzeżenie, w którym napisano, że _ nie ma nic wartego świętowanie po 50 latach porażek . - Przez 50 lat ludności Delty Nigru kradziono ziemię i zasoby _ - napisano w oświadczeniu.

bEgLxPod

Dzisiejszy zamach jest jednym z najkrwawszych przeprowadzonych przez rebeliantów z Delty Nigru, co więcej doszło do niego w stolicy kraju, setki kilometrów od regionu, z którego pochodzą rebelianci, podczas silnie chronionych uroczystości.

W 2006 r. rebelianci z MEND rozpoczęli walkę o bardziej sprawiedliwy podział zysków z wydobycia ropy w Delcie Nigru. Zazwyczaj ograniczają się oni jednak do ataków na rurociągi i porywania pracowników kompani naftowych.

Czytaj w Money.pl

bEgLxPoy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)