Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamachy w Iraku. Kilkadziesiąt ofiar ataków

0
Podziel się

Blisko 40 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów w całym Iraku - poinformowały irackie źródła policyjne. 14 ataków zorganizowano przy użyciu samochodów pułapek.

Zamachy w Iraku. Kilkadziesiąt ofiar ataków
(Polaris Images/East News)
bErmBrNh

Blisko 40 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w serii zamachów w całym Iraku - poinformowały irackie źródła policyjne. 14 ataków zorganizowano przy użyciu samochodów pułapek.

Do zamachów doszło w kilkunastu miejscowościach; w samym mieście Hilla, na południu kraju, zamieszkanym głównie przez szyitów eksplodowały cztery samochody pułapki, zabijając 19 osób.

Żadna grupa nie przyznała się do niedzielnych ataków, które wymierzone były głównie w szyitów. Dzień wcześniej co najmniej 27 osób zginęło, a blisko 50 zostało rannych w zamachu samobójczym w północnym Iraku.

bErmBrNj

W minionym tygodniu zginęło w sumie ponad 150 osób. Zamachy są na porządku dziennym, a Irakijczycy skarżą się na nieudolność sił bezpieczeństwa, które nie są w stanie zapobiegać coraz częstszym atakom. Według bilansu, który agencja AFP opracowała na podstawie danych policyjnych i medycznych, od początku roku w Iraku zginęło ponad 4,1 tys. osób.

Władze utrzymują, że prowadzona przez nie kampania przeciw terrorystom przynosi rezultaty, ale fala przemocy nasila się, a krytycy rządu premiera Nuriego al-Malikiego zarzucają mu, że nie robi nic, by załagodzić frustrację i gniew sunnitów, którzy czują się zmarginalizowani w kraju, gdzie rząd kontrolowany jest przez szyitów.

Nasilający się konflikt wyznaniowy może doprowadzić do całkowitej destabilizacji kraju. W sierpniu, jak podaje ONZ, zginęło w Iraku 800 osób.

Napięcia wyznaniowe w tym kraju zostały podsycone przez trwającą ponad dwa lata wojnę w sąsiedniej Syrii, do której ściągnęli z Iraku szyiccy i sunniccy bojownicy, walczący po przeciwnych stronach syryjskiego konfliktu.

bErmBrNp
Czytaj więcej w Money.pl
Sytuacja jest dramatyczna. Kilkadziesiąt ofiar Co najmniej 28 osób zginęło w zamachach bombowych i strzelaninie w Iraku - poinformowała policja w tym kraju.
Terrorystka zdetonowała bombę w stolicy Terrorystka samobójczyni zdetonowała bombę w szyickim meczecie w Bagdadzie podczas wieczornych modłów, zabijając 15 osób i raniąc 32 inne.
Krwawe masakry w Bagdadzie i okolicach Co najmniej 25 osób zginęło a kilkadziesiąt zostało rannych w serii zamachów. Doszło do nich w przeddzień 10. rocznicy amerykańskiej inwazji na Irak.
bErmBrNK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)