Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy w iraku
01.07.2013 23:55

Zamachy w Iraku, są ofiary

Zamachowiec - samobójca wysadził się wewnątrz szyickiego meczetu pełnego uczestników ceremonii pogrzebowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Co najmniej 33 osoby poniosły śmierć w rezultacie zamachów bombowych w Iraku. Obserwatorzy ostrzegają przed możliwością wybuchu konfliktu na pełną skalę wokół kwestii podziału władzy w kraju.

W mieście Mukdadja na północnym wschodzie Iraku zamachowiec - samobójca wysadził się wieczorem wewnątrz szyickiego meczetu pełnego uczestników ceremonii pogrzebowej.

Wybuch spowodował zawalenie się dachu meczetu. Według policji, 23 osoby poniosły śmierć a ponad 40 zostało rannych. Bilans ofiar może okazać się większy bowiem część osób została uwięziona w ruinach świątyni.

W innym zamachu w mieście Bakuba, w prownicji Dijala położonej na północ od Bagdadu, zginęło co najmniej 10 osób. Eksplodował tam ładunek wybuchowy podłożony w kawiarni uczęszczanej przez szyitów.

Nasilające się akty przemocy grożą - zdaniem obserwatorów - wybuchem konfliktu na pełną skalę między szyitami, sunnitami i etnicznymi Kurdami wokół problemu podziału władzy w kraju.

Sunnici stanowiący w Iraku mniejszość czują się zepchnięci na margines przez szyitów, którzy po obaleniu Saddama Husajna uzyskali przewagę. Do wzrostu napięcia przyczynia się też wojna domowa w sąsiedniej Syrii, która szybko rozszerza się na sąsiednie kraje.

Według danych ONZ, w Iraku zginęło już w tym roku w rezultacie zamachów i innych aktów przemocy 761 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybuchały bomby. Targ, boisko i stadion Sześć osób zginęło, gdy ładunek wybuchowy eksplodował na boisku piłkarskim w Maadan na południe od Bagdadu.
Samobójczy zamach. Nie żyje siedem osób Ofiary śmiertelne to pięciu żołnierzy i dwóch cywilów. Rannych jest 12 żołnierzy i sześciu cywilów.
Seria zamachów w Iraku. 66 zabitych Nikt nie przyznał się do zamachów, ale od początku roku w Iraku wzrosła liczba ataków przeprowadzanych przez sunnickich bojowników oraz iracki odłam Al-Kaidy.
Tagi: zamachy w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz