Notowania

terroryzm na świecie
16.12.2010 10:23

Zamachy w Święta? Ostrzegają Zachód

Al-Kaida planuje zamachy samobójcze w USA i Europie w czasie Bożego Narodzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bengt Nyman/CC/Flickr)

_ - Irackie władze zdobyły od pojmanych rebeliantów zeznania, z których wynika, że Al-Kaida planuje zamachy samobójcze w USA i Europie w czasie świąt Bożego Narodzenia _ - poinformował minister spraw wewnętrznych Iraku Dżawad al-Bulani.

Według niego nieudany zamach bombowy, do którego doszło w weekend w Sztokholmie, był jednym z kilku planowanych ataków, o których mówili w zeznaniach rebelianci. Iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari nazwał treść tych zeznań _ krytycznym zagrożeniem _.

Zarówno Bolani, jak i Zebari powiedzieli, że Irak poinformował o planach ujawnionych w zeznaniach Interpol oraz zaalarmował władze w USA i Europie o możliwym zagrożeniu. Żaden z nich nie ujawnił jednak, który z krajów w Europie jest potencjalnym celem.

Zachodnie służby antyterrorystyczne zachowują zazwyczaj podwyższoną gotowość podczas sezonu świątecznego, zwłaszcza od czasu nieudanego zamachu na samolot lecący z Amsterdamu do Detroit w Boże Narodzenie w 2009 roku.

Ministrowie UE rozmawiają o zamachu w Sztokholmie (EUX TV, ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t75340.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/najbardziej;poszukiwany;czlowiek;swiata;zacheca;do;hodowli,243,0,685043.html)Osama Bin Laden zachęca do hodowli

Według Bolaniego kilku rebeliantów przyznało się, że należą do komórki, która otrzymuje rozkazy bezpośrednio od centralnego dowództwa Al-Kaidy. Co najmniej jeden z pojmanych był zagranicznym bojownikiem pochodzącym z Tunezji.

Zeznania zdobyto w wyniku przeprowadzonej przez irackie służby bezpieczeństwa operacji, podczas której w ciągu ostatnich dwóch tygodni schwytano 73 podejrzanych.

Według przedstawiciela irackiego wywiadu, na którego powołuje się agencja Associated Press, z zeznań wynika, że celem ataku może być Dania, jednak nie podał on żadnych szczegółów.

Również przedstawiciel wywiadu USA oświadczył, że władze bacznie obserwują dwie osoby w jednym z krajów europejskich podejrzane o planowanie zamachów. Według niego mogą być to obcokrajowcy, jednak nie sprecyzował, z jakiego kraju.

Powiązania pomiędzy centralnym dowództwem Al-Kaidy, które prawdopodobnie ukrywa się w Pakistanie, a oddziałami tej organizacji w Iraku są niewielkie, ponieważ irackie grupy są w ostatnich latach dowodzone przez miejscowych rebeliantów. Jednak zdaniem Bolaniego, jeśli zeznania potwierdzą się, oznaczać to będzie, że wpływy Al-Kaidy w Iraku są wciąż silne.

Szwedzka prokurator, która przejęła śledztwo w sprawie zamachów w poniedziałek, oświadczyła, że nic nie wie na temat powiązań zamachowca ze Sztokholmu z Al-Kaidą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t116666.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;w;strachu;reichstag;na;celowniku,175,0,714159.html) Niemcy w strachu. Reichstag na celowniku? Według prasy domniemani terroryści mieli już dotrzeć do stolicy Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t20098.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/big;ben;nie;dla;cudzoziemcow;anglik;musi;prosic;posla,110,0,706926.html) Big Ben nie dla cudzoziemców. Anglik musi prosić posła Zwiedzanie wieży i mechanizmu zegara trwa 75 minut.
Tagi: terroryzm na świecie, terror, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz