Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
muzułmanie
17.09.2012 12:34

Zamieszki w Indonezji. Starcia demonstrantów z policją przed ambasadą USA

Kilkuset uczestników demonstracji przeciwko antyislamskiemu filmowi starło się z policją w pobliżu ambasady USA w stolicy Indonezji, Dżakarcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kilkuset uczestników demonstracji przeciwko antyislamskiemu filmowi starło się z policją w pobliżu ambasady USA w stolicy Indonezji, Dżakarcie. Co najmniej jeden policjant został ranny - podała agencja Associated Press.

Manifestanci rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa w ogrodzenie amerykańskiej placówki dyplomatycznej oraz palili opony. Spalili też portret prezydenta USA Baracka Obamy oraz amerykańską flagę.

_ - Zniszczymy Amerykę jak tę flagę - krzyczał jeden z demonstrantów. - Przepędzimy amerykańskiego ambasadora z kraju _.

Uczestnicy protestu usiłowali ponadto podpalić wóz strażacki zaparkowany pod ambasadą. Policja wzywała przez megafony do zachowania spokoju i rozejścia się. W rejon starć skierowano armatki wodne. Demonstracja, w której uczestniczyło kilkaset osób, miała początkowo pokojowy przebieg - pisze agencja Associated Press.

Ambasada amerykańska ostrzegła wcześniej obywateli USA przed akcją protestu, w której miało uczestniczyć około 1000 osób. Bezpieczeństwa placówki strzegło 1500 funkcjonariuszy sił indonezyjskich. Do antyamerykańskich protestów doszło w poniedziałek także w Medanie na Sumatrze i Bandungu na Jawie. Podczas minionego weekendu w Solo na Jawie demonstranci wtargnęli do KFC i McDonald's, wyrzucając gości i zmuszając właścicieli obu restauracji do ich zamknięcia.

Wyprodukowany w USA film _ Niewinność muzułmanów _, który przedstawia proroka Mahometa jako oszusta i nieodpowiedzialnego kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci, spowodował wzrost antyamerykańskich nastrojów w wielu krajach świata islamskiego. W gwałtownych protestach zginęło od 11 września co najmniej 10 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zażądali zablokowania filmu w internecie Władze Indonezji, w której mieszka największa liczba muzułmanów na świecie, zażądały od portalu YouTube zablokowania treści.
Przez film w internecie Niemcy się wzmocnią Niemieckie MSZ poinformowało, że wzmocniono środki bezpieczeństwa w placówkach dyplomatycznych RFN w niektórych krajach muzułmańskich.
Nie chcą, by mieszkało tu tylu muzułmanów Przed meczetami w Berlinie będą dziś manifestować członkowie prawicowego ugrupowania Pro Deutschland.
Tagi: muzułmanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz