Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaostrzenie prawa aborcyjnego. Donald Tusk zapowiada test dla Grupińskiego

0
Podziel się:

Testem dla szefa klubu PO Rafała Grupińskiego będzie naprawa sytuacji powstałej w wyniku głosowania w Sejmie nad projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne - ocenił premier Donald Tusk.

Zaostrzenie prawa aborcyjnego. Donald Tusk zapowiada test dla Grupińskiego
(PAP/Leszek Szymański)

Testem dla szefa klubu PO Rafała Grupińskiego będzie naprawa sytuacji powstałej w wyniku głosowania w Sejmie nad projektem ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne - ocenił premier Donald Tusk. Sam Grupiński, pytany o spotkanie z premierem, odparł: _ nie spodziewam się egzekucji _.

Sejm w ubiegłym tygodniu nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu Solidarnej Polski, przewidującego zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Było to możliwe, bo za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu.

Dzień po głosowaniu premier skarcił posłów PO na posiedzeniu klubu Platformy. _ W sposób jednoznaczny powiedziałem, że uważam to za błąd pod każdym względem _ - mówił wówczas Tusk dziennikarzom.

We wtorek premier spotkał się w tej sprawie z władzami klubu PO. _ Wolałbym, żebyśmy - szef klubu, podobnie jak inni członkowie władz klubu, i jak ja - z tej ewidentnej wpadki wysunęli wnioski i zajmowali się pracami klubowymi lepiej niż dotychczas. Myślę, że na ewentualne wnioski personalne przyjdzie jeszcze czas _ - mówił Tusk na konferencji prasowej, która odbyła się jeszcze przed spotkaniem.

W środę Tusk pytany o efekty spotkania przez dziennikarzy w Bukareszcie, gdzie uczestniczył w szczycie Europejskiej Partii Ludowej, odparł: _ Wszyscy zgodnie uznali, także sprawcy tego niefortunnego zdarzenia - powiedzmy nieporozumienia - zobowiązali się, że będą starali się tę kwestię możliwie skutecznie naprawić. Na pewno testem dla szefa klubu będzie sprawne załatwienie tej kwestii _.

Natomiast Grupiński powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła _ przyszłych ustaw, które są ważne także z punktu widzenia światopoglądowego _. _ Jak pewne rzeczy rozstrzygać, o tym, że nie należy głosować na Ziobrę, tylko na Tuska, gdy się głosuje dane ustawy _ - relacjonował szef klubu PO.

Jak dodał, rozmowa z premierem dotyczyła też ustaw związanych z jego expose wygłoszonym w minionym tygodniu. _ Tam bardzo wiele rzeczy będzie rozstrzyganych poprzez same działania rządu. Czyli na poziomie rozporządzeń i decyzji rządowych, ale będzie też kilka istotnych rzeczy typu urlop macierzyński, które trafią do Sejmu jeszcze przed końcem tego roku _ - zauważył poseł.

Pytany, czy nie było mowy o ocenie jego pracy, Grupiński odparł: _ Nie było, w tej sprawie raczej podobnie jak dotąd rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, żeby posłowie nie manifestowali swoich poglądów przy opozycyjnych - mających nas rozbić - projektach ustaw, a dbali o jedność i całość Platformy. I w tej sprawie byliśmy z panem premierem absolutnie zgodni _.

Grupiński dopytywany, czy w takim razie _ egzekucja została odroczona _, powiedział: _ Nie spodziewam się egzekucji _. Podkreślił, iż trzeba pamiętać, że to klub jest władny decydować, kto tym klubem rządzi.

_ Zawsze jestem do dyspozycji klubu i przedstawienia tego, jak - mając tak małą przewagę (w Sejmie) - dobrze działaliśmy przez ten czas, utrzymując w zasadzie we wszystkich najważniejszych sprawach - poza tą jedną światopoglądową - dyscyplinę; jak zgodnie działamy, jak skutecznym jesteśmy zapleczem dla rządu we wszystkich najważniejszych projektach reformatorskich. I nie mamy, jako władze klubu, w tej kwestii specjalnie czego się wstydzić _.

Według szefa klubu PO bardzo wiele osób spośród tych, które głosowały za projektem SP, _ zrozumiało polityczny wymiar tego głosowania _. _ Z tego, co wiem, nie będzie w tej kwestii żadnego problemu _ - dodał. W jego opinii jedna osoba w tej chwili _ zgłasza swój upór w tej sprawie _, a jest to Jacek Tomczak. Grupiński zapowiedział, że będzie z nim rozmawiał.

Mimo reprymendy Donalda Tuska nie wszyscy posłowie PO zamierzają głosować za odrzuceniem projektu ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. Poseł Jacek Tomczak powiedział PAP, że zgodnie z własnym sumieniem zagłosuje za _ prawem do życia _. Jacek Żalek nie zdecydował jeszcze, co zrobi.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot chce wywołać wojnę światopoglądową Zdaniem Palikota, Polska jest już innym krajem i ok. 70-80 proc. społeczeństwa popiera m.in. liberalizację ustawy aborcyjnej, in vitro, edukację seksualną.
Oto, co Tusk naprawdę sądzi o aborcji Zdaniem premiera przerywanie ciąży coraz częściej jest traktowane jako środek antykoncepcyjny.
Rozłam w PO? Jarosław Gowin ujawnia Minister sprawiedliwości: _ Platforma składająca się tylko z liberałów albo tylko z konserwatystów byłaby smutna _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)