Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zapatero ma dobre wieści dla Hiszpanów. Koniec cięć?

0
Podziel się:

Premier zapowiada jednak reformę emerytalną.

Zapatero ma dobre wieści dla Hiszpanów. Koniec cięć?
(photo-service.europarl.europa.eu)

Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero powiedział w wywiadzie udzielonym niedzielnemu wydaniu dziennika _ El Pais _, że rząd nie wprowadzi nowych cięć budżetowych. Podkreślił jednak, że w 2011 roku musi zostać wprowadzona reforma emerytalna.

Rząd wdrożył już pół roku temu pakiet oszczędnościowy o wartości 15 mld euro, starając się rozwiać obawy, że Hiszpania stacza się w kryzys kredytowy, podobny do zapaści finansów Grecji._ - Nie sądzimy, że dodatkowe cięcia okażą się konieczne _ - powiedział premier najbardziej poczytnemu dziennikowi Hiszpanii.

Rynki zareagowały pozytywnie na działania podjęte przez gabinet Zapatero i zaczęły odróżniać Hiszpanię od Portugalii i Irlandii, uznawanych za miejsca, gdzie mnożą się problemy euro - komentuje Reuters. Utrzymanie się - w opinii inwestorów - w tej samej grupie, co Lizbona i Dublin, mogłoby przysporzyć Madrytowi wielu zmartwień, a Hiszpania musiałaby coraz drożej płacić za swoje obligacje.

Hiszpanie boją się skutków rządowych cięć (CNN, ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpanie;obawiaja;sie;kryzysu;sytuacja;jest;zla,208,0,705744.html) Hiszpanie obawiają się kryzysu. Sytuacja jest zła

Na szczęście nabywcy hiszpańskich papierów dłużnych dali w czwartek wyraz zaufaniu do reform Zapatero; popyt na obligacje długoterminowe warte 3,6 mld euro okazał się solidny. Rynek docenił zatem reformę rynku pracy i krajowego systemu bankowego, przeprowadzoną przez socjalistyczny gabinet.

Jeszcze w maju obawiano się, że grecki kryzys przeniesie się na słabsze gospodarki strefy euro, zwłaszcza Hiszpanię i Portugalię, ale Zapatero bronił zaciekle opinii o hiszpańskiej gospodarce, a następnie wdrożył reformy oszczędnościowe. Również w maju kraj zaczął wychodzić z recesji i pojawiły się pierwsze oznaki ożywienia gospodarczego.

Premier podkreślił jednak w swej wypowiedzi dla _ El Pais _, że nieodzowne jest wprowadzenie reformy emerytalnej w pierwszym kwartale 2011 roku. Zapatero wyjaśnia, że reforma musi wykazać oszczędności w obrębie systemu, ale nie oznacza to, że nieuchronna jest obniżka emerytur.

Zapatero, który został premierem w 2004 roku, zdołał przeprowadzić reformy, ale stracił w znacznym stopniu popularność walcząc ze skutkami załamania na rynku nieruchomości, które doprowadziło do rekordowo wysokiego bezrobocia.

Pomimo reform w 2010 roku stopa bezrobocia w Hiszpanii osiągnęła 20 proc. 4,6 mln osób było bez pracy w pierwszym kwartale roku. Jest to najwyższe bezrobocie od 1997 roku. Liczba bezrobotnych bez pracy podwoiła się w ciągu 2 lat, tj. od początku recesji. W kraju jest 1,3 miliona rodzin, w których nikt nie pracuje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpanie;sa;najbardziej;zadluzonym;narodem;europy,234,0,692714.html) Hiszpanie są najbardziej zadłużonym narodem Europy Są winni bankom o 60 proc. więcej, niż mają oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t111762.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/strajk;generalny;w;hiszpanii;to;zwyciestwo;demokracji,44,0,683820.html) Strajk generalny w Hiszpanii. "To zwycięstwo demokracji" W trwającym od północy proteście uczestniczy co najmniej 70 procent pracowników.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)