Notowania

wiadomości
06.04.2011 13:27

Zaprezentowano raport polskiej służby konsularnej za 2010 rok

Prezentując raport polskiej służby konsularnej za 2010 r. szef MSZ Radosław Sikorski chwalił ją za sprawną ewakuację Polaków z Tunezji i Egiptu. Praca konsula to służenie i pomoc Polakom za granicą - podkreślał dyrektor departamentu konsularnego MSZ Mirosław Gajewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezentując raport polskiej służby konsularnej za 2010 r. szef MSZ Radosław Sikorski chwalił ją za sprawną ewakuację Polaków z Tunezji i Egiptu. Praca konsula to służenie i pomoc Polakom za granicą - podkreślał dyrektor departamentu konsularnego MSZ Mirosław Gajewski.

To właśnie z pracownikami konsulatów najczęściej spotykają się polscy obywatele przebywający za granicą i na podstawie tego kontaktu wyrabiają sobie zdanie nie tylko o ministerstwie, ale w ogóle o sprawności państwa polskiego - mówił w środę Sikorski.

Wśród ostatnich działań podejmowanych przez polskie służby konsularne wymienił m.in. udane ewakuacje Polaków z Tunezji, Egiptu i Libii. Podkreślił, że konsulowie odwiedzają również w więzieniach Polaków, którzy za granicą popadli w konflikt z prawem.

"Wszystko to służba konsularna robi, jednocześnie racjonalizując zatrudnienie" - zaznaczył. Jak przekonywał, mimo tego że w latach 2008-2009 liczba etatów zmniejszyła się o 81, służba konsularna wykonała o 15 proc. więcej działań i przyniosła skarbowi państwa o 22 proc. wyższe dochody; za miniony rok były to wpływy w wysokości ponad 150 mln zł. To dochody z opłat konsularnych, głównie za wizy.

Według Sikorskiego, jest to możliwe dzięki gruntownej modernizacji resortu, która przejawia się m.in. we wprowadzaniu systemów elektronicznych przy wydawaniu paszportów i wiz oraz elektronicznej rejestracji wyborców za granicą. Służba konsularna jest "awangardą modernizacji" w resorcie spraw zagranicznych - podkreślił.

W tym kontekście szef MSZ zwrócił uwagę także na usługę zwaną mobilnym konsulatem, która pozwala wykonywać funkcje konsularne w dowolnym miejscu na świecie. Jak mówił, było to bardzo pomocne podczas ostatnich ewakuacji Polaków, kiedy konsulowie docierali do kurortów egipskich i tam wydawali dokumenty nie tylko Polakom, ale także innym obywatelom Unii Europejskiej.

Sikorski nawiązał też do polskiej prezydencji, która rozpocznie się w drugiej połowie roku. Podkreślił, że Traktat z Lizbony pozostawił sprawy konsularne w domenie prezydencji rotacyjnej, dlatego też Polska "będzie działać na rzecz europeizacji służb konsularnych państw członkowskich". W ramach tych działań - jak mówił - ważne będzie skłonienie służb konsularnych do dobrej współpracy w trakcie Euro 2012, co - według niego - będzie dużym wyzwaniem.

"Po drugie w dobie kryzysu wszyscy oszczędzamy środki i tak jak chociażby w Kiszyniowie jest jedno centrum wizowe państw grupy Schengen, będziemy działać, aby takie centra wizowe powstawały gdzie indziej, chociażby w stolicy Kazachstanu - Astanie" - powiedział.

Podkreślił, że Polska będzie także dążyć do "standaryzacji usług konsularnych", które udostępniają poszczególne służby konsularne państw członkowskich. "Mogę z dumą powiedzieć, że Polska świadczy swoim obywatelom wyższe standardy usług konsularnych niż wiele państw, także zachodnich" - mówił szef dyplomacji.

Sikorski poinformował również, że wiceszef resortu spraw zagranicznych Henryk Litwin otworzy w środę nowy konsulat Polski w Sewastopolu. Jak mówił, Polska na Ukrainie wydaje więcej wiz schengeńskich, niż wszystkie pozostałe kraje UE razem wzięte.

Dyrektor departamentu konsularnego MSZ Mirosław Gajewski powiedział podczas prezentacji raportu, że Polska ma 127 urzędów konsularnych (127 konsulów i 350 pracowników) i 194 konsulów honorowych. W 2010 roku konsulowie wydali 900 tys. wiz oraz 150 tys. paszportów.

Gajewski podkreślił, że praca konsula to misja służenia obywatelowi, niesienia pomocy Polakom za granicą, kiedy znajdą się w potrzebie. W myśl tej zasady w ubiegłym roku podjęto ponad 100 tys. interwencji na rzecz obrony interesów i praw Polaków za granicą, w tym 3200 osobom udzielono pomocy finansowej.

Wśród wyzwań stojących przed służbą konsularną wymienił m.in.: handel ludźmi, problemy związane z bezdomnością Polaków za granicą (obecnie w Unii jest 20 tys. naszych bezdomnych obywateli), czy opiekę nad zatrzymanymi odbywającymi kary pozbawienia wolności za granicą. (PAP)

joko/ son/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz